5.4.2013 16:44

Τέσσερα εσύ; Έξι εγώ!

6-1 Ο ΟΜΗΡΟΣ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ ΠΗΡΕ ΤΗ ΡΕΒΑΝΣ ΤΗΣ ΕΥΡΕΙΑΣ ΗΤΤΑΣ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο και κάτω από πολύ κακές καιρικές συνθήκες, ειδικά στα τελευταία είκοσι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Α’ Τοπικής Κατηγορίας, ο Όμηρος επικράτησε με το ευρύ 6-1 του Ατρομήτου και πήρε ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο με 4-2 στο γήπεδο του Αγίου Γεωργίου.
Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με πολλές ελλείψεις, αφού απουσίαζαν για διάφορους λόγους οι Γιοβανάκης, Πελαντής, Ζαννίκος , Μπανιάς και  Γ. Κοκκοκύρης αλλά αυτό δεν φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο, με τον Όμηρο να είναι πολύ καλά στημένος και έχοντας τον Ψαρούδη σε τρελά κέφια (4 γκολ), υποχρέωσε τον Ατρόμητο στη μεγαλύτερη φετινή του ήττα και παράλληλα ισοφάρισε το ρεκόρ του για φέτος, αφού είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ του Βαρβασιακού την πρώτη αγωνιστική. Απουσίες είχαν και οι φιλοξενούμενοι, με τον τεχνικό τους Γιάννη Σούκα να μην έχει στην διάθεση του τους Π. Σούκα και Σταματελόπουλο.

Σε αργή κίνηση

• Το 1-0 για τον Όμηρο έγινε στο 18ο λεπτό, όταν μετά από λάθος πάσα προς τα πίσω από τον Τσιρνίκα, η μπάλα έφτασε στον Ψαρούδη, που είδε τον Σάλβια εκτός εστίας και με ψηλοκρεμαστό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ.
• Τα τέρματα των γηπεδούχων διπλασίασε στο 22’ ο Μουλάκης με προβολή στο πρώτο δοκάρι, μετά από ωραία κίνηση και σέντρα του Καρβέλα από τα δεξιά.
• Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον Καρανικόλα να σηκώνει τη μπάλα για τον Ναρλιάν, ο οποίος σούταρε εύστοχα πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος.
• Δέκα λεπτά αργότερα, ο Καρβέλας σέντραρε από τα δεξιά, ο Ψαρούδης κερδίζει στον αέρα τον Σάλβια και με δεύτερη κεφαλιά δίνει εκ νέου αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Άρη Πυκνή.
• Στο 70ο λεπτό ωραία αντεπίθεση για τον Όμηρο, με τον Α. Μουλάκη να πασάρει στον Ψαρούδη, που βγήκε τετ α τετ με το Σάλβια και με ωραίο τσίμπημα της μπάλας έκανε το 4-1.
• Ο σκόρερ, στο 72’, μετά από ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Καρβέλα, που σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Σωτηράκης από κοντά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1.
• Το τελικό 6-1 έγινε στο 82’, μετά από κάθετη μπαλιά του Μουλάκη για τον Ψαρούδη, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας και  με πολύ όμορφο πλασέ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή νίκησε το Σάλβια, που ήταν εκτός θέσης.

ΟΜΗΡΟΣ: Κωττατής, Καρβέλας, Σωτηράκης (83΄ Αγγελίδης), Γεροντιδάκης, Κούτικας, Αγορής, Μαυρογιάννης, Μουλάκης Α. (84΄ Κοκοκύρης Δ.), Κοκοκύρης Ν., Ψαρούδης, Κρουσουλούδης
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Σάλβια, Τσιρνίκας (62΄ Ποδιάς), Κύλης, Τομάζος, Σέργης (83΄ Δασκάλου), Κρητικός, Σούκας Σ., Καρανικόλας, Νύκτας, Ναρλιάν (77΄ Τσόφλιας), Μουλάκης Σ.