2.10.2017 12:34

Πύρρειος νίκη για Ποσειδώνα, 1η νίκη για Μίκρα και Δάφνη

Στα Καρδάμυλα ο Ποσειδώνας αν και με δέκα λόγω αποβολής του Κλήμη στα μέσα του 2ου μέρους κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη επικρατώντας με 3-2 της Θύελλας, η οποία άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παγούδη, για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ο Κλήμης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο ίδιος παίχτης αστόχησε σε 2ο πέναλτι δέκα λεπτά αργότερα, για να παραμείνει το 1-1 του πρώτου μέρους. Ο Ποσειδώνας κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αλλά στη συνέχεια έμεινε με δέκα παίχτες, ενώ δημιουργήθηκαν επεισόδια μεταξύ της κερκίδας και του παρατηρητή Κοτσώνη. Η Θύελλα ισοφάρισε σε 2-2 με τον Τόντρι, αλλά ο Πελαντής στο 88′ εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό του τερματοφύλακα της Θύελλας και έκανε το 3-2 για την ομάδα του.

Στο δημοτικό στάδιο Χίου, η Μικρασιατική κατάφερε να πάρει την 1η νίκη της στο πρωτάθλημα κερδίζοντας στο έτερο ντέρμπι της αγωνιστικής με 2-0 τον Ηρακλή. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με 1-0 στο πρώτο μέρος με γκολ του Φαφαλιού και διπλασίασε τα τέρματά της στην επανάληψη με τον Χαβιάρα. Οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίχτες καθώς αποβλήθηκαν στην ίδια φάση με απευθείας κόκκινη κάρτα οι Γκίκα και Πουλιός.

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και άλλο ένα γκολ στο 99′ στην αντεπίθεση η Δάφνη κατάφερε να αποδράσει με διπλό από τις Οινούσσες, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 0-2. H Δάφνη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει νωρίτερα κάποιο γκολ, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση του Διακουμάκου στο 93′.