9.4.2024 10:30

Αγκάλιασε τον τίτλο η Θύελλα - Άλμα δεύτερης θέσης για τον Λαίλαπα

Για τα πλει οφ της Α κατηγορίας ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική, ενώ για τα πλει-αουτ ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική. Στη Β κατηγορία η 3η αγωνιστική τελείωσε και για τα πλει οφ και τα πλει-αουτ.

ΔΑΦΝΗ - ΘΥΕΛΛΑ 1-2 (Πλει-Οφ Α)
Η Θύελλα Χαλκειούς είναι αγκαλιά με τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της, ύστερα από ένα πολύ σημαντικό διπλό στο γήπεδο της Δάφνης. Το σκορ άνοιξε στο 9’ ο Μπότσης μετά από συνεργασία με τον Φαραζόγλου και δυνατό σουτ μέσα από τη περιοχή στη κλειστή γωνία του Ξηνταριανού. Στο 16’ ο Μελέκος έκανε το 0-2 με κεφάλια, από κόρνερ του Γκιάλη. Από εκείνο το σημείο η θύελλα κατέβασε ρυθμό και δεν βρήκε άλλη κλασική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Στη Δάφνη επικρατούσε νευρικότητα και μεγάλη πίεση, κάτι που φαινόταν στον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο μέρος η Δάφνη μπήκε δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σεκ στα πρώτα λεπτά της επανέναρξης. Μάλιστα, ο εξτρέμ της Δάφνης τραυματίστηκε σε εκείνη τη φάση και αποχώρησε από το γήπεδο. Η Θύελλα κέρδιζε χρόνο όποτε μπορούσε, έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς να γίνεται απειλητική. Το 1-2 έγινε στο 67’ με ένα σουτ του Μαθιούδη ύστερα από επέμβαση του Σεράφη. Στη θύελλα υπήρχαν διαμαρτυρίες πως ο σκόρερ στην αρχή της φάσης παίρνει τη μπάλα από θέση οφσάιντ. 2 λεπτά αργότερα ο Σεράφης έκανε μια μοναδική επέμβαση για να κρατήσει το 1-2, παρά τις φωνές των γηπεδούχων πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή. Από εκείνο το σημείο και μετά η θύελλα κέρδιζε όσο περισσότερο χρόνο μπορούσε και μετά από 7 λεπτά καθυστερήσεων, έφυγε νικήτρια και πλέον βρίσκεται στο +7 με 4 αγωνιστικές να απομένουν.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 2-2 (Πλει-Οφ Α)
Μετά τον Ηρακλή και ο Ποσειδώνας μένει μαθηματικά εκτός διεκδίκησης του τίτλου. Οι 2 ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2. Το σκορ άνοιξε ο Ασλανίδης για την ομάδα του Ποσειδώνα, με το εξαιρετικό δίδυμο του Ηρακλή Σαμιώτη και Κακούσιου να σκοράρουν στην επιστροφή τους, με το σκορ να γίνεται 1-2. Ο Στείρος έκανε το 2-2. Πλέον οι 2 ομάδες δεν μπορούν να διεκδικήσουν τον τίτλο.

ΒΑΡΒΑΣΙΑΚΟΣ - ΚΑΝΑΡΗΣ 1-0 (Πλει-Αουτ Α)
Ο Βαρβασιακός έκανε μεγάλη νίκη, κερδίζοντας στο Δημοτικό Στάδιο τον Κανάρη με 1-0. Η ομάδα του Μιμή Γιοβανάκη παρουσιάστηκε αποφασισμένη για να πάρει ένα αποτέλεσμα που θα την έφερνε πιο κοντά στη παραμονή. Ο Κανάρης γνώρισε την πρώτη του ήττα στα πλει-αουτ χωρίς να τίθεται όμως ζήτημα για τη παραμονή της ομάδας στη κατηγορία. Το σημαντικό γκολ πέτυχε ο Νοταράς μετά από γύρισμα του Παπαδόπουλου.

ΚΛΑΣΙΚΟ - ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ 1-3 (Πλει-Αουτ Α)
Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της διαδικασίας των πλει αουτ έως τώρα η Μικρασιατική έκανε μεγάλο άλμα για τη παραμονή της στη κατηγορία. Παρότι οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν τη πίεση να πάρουν το παιχνίδι (αλλιώς Κλασικό και Βαρβασιακος θα μείωναν τη διαφορά στους 7 πόντους) η ομάδα που άνοιξε το σκορ ήταν το Κλασικο με τον Ντεμιρι να πετυχαίνει το ενδέκατο του τέρμα στο πρωτάθλημα. Η Μικρασιατική είχε κάποιες ευκαιρίες, είτε για να έκανε το 0-1 είτε για να ισοφαρίσει. Το γκολ για το 1-1 πέτυχε ο Αθανασιάδης πριν το ημίχρονο, δίνοντας ψυχολογία στην ομάδα του Γιάννη Λύκου. Στο δεύτερο μέρος, η Μικρασιατική που δίνει βάση στα στημένα πέτυχε άλλο ένα γκολ από κόρνερ με τον Γιαννακόπουλο και ο Βαρελάς έκανε το 1-3 για τους Μικρασιάτες. Πλέον το Κλασικό αναζητάει ένα θαύμα για να παραμείνει στη κατηγορία με τη Μικρασιατική να απαντάει ουσιαστικά στη νίκη του Βαρβασιακού και να μένει σταθερά στο +10.

ΚΑΛΑΜΩΤΗ - ΛΑΙΛΑΠΑΣ 1-3 (Πλει-Οφ Β)
Η αποδεκατισμένη ομάδα της Καλαμωτής αντιμετώπισε τον Λαίλαπα, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν πολύ σημαντική νίκη, φτάνοντας τη 2η θέση. Το 0-1 έγινε από εξαιρετικό πλασάρισμα του Ρε, μετά από πολύ ποιοτική κάθετη πάσα του Ζανίκου. Η Καλαμωτή ισοφάρισε νωρίς στο δεύτερο μέρος με εύστοχο πέναλτι του Σφήκα, ο οποίος επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από 3 μήνες. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μονιώδης βγήκε στη πλάτη της άμυνας και πρόλαβε τον Μισαηλίδη, ο οποίος τον ανέτρεψε και του έκανε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τομάζος, που είδε τον νεαρό τερματοφύλακα της Καλαμωτής να αποκρούει το πέναλτι του, όμως πήρε την επαναφορά και έκανε το 1-2. Ο Λαιλαψ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έκανε το 1-3 με τον Σωτηρόπουλο.

ΟΜΗΡΟΣ - ΠΑΝΟΙΝΟΥΣΣΙΟΣ 1-1 (Πλει-Οφ Β)
Η ομάδα από τη Καλλιμασια δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το δυνατό της ξεκίνημα με το γκολ που πέτυχε ο Ραπούσης, με αποτέλεσμα το εύθραυστο 1-0 να σπάσει ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Φεγγουδάκη. Βέβαια ο Όμηρος είχε μοναδική ευκαιρία να πάρει το ματς, αλλά ο Πασβάντης απέκρουσε, για ακόμα μια φορά τη φετινή σεζον, το πέναλτι του Χαλίλι.

ΑΤΛΑΣ - ΕΝΩΣΗ 2-4 (Πλει-Αουτ Β)
Συνεχίζουν να πέφτουν βροχή τα τέρματα στα πλει-αουτ της Β κατηγορίας με την Ένωση βα επικρατεί επι του Άτλα με 2-4. Τα γκολ για τον Άτλα πέτυχαν οι Γιακούμας και Μπαϊράμι ενώ για την Ένωση οι Πολύχρος, Κανελλόπουλος, Μαυρέλος και Καραμούζος.

ΦΑΡΚΑΙΝΑ - ΛΕΩΝ 3-3 (Πλει-Αουτ Β)
Η Φάρκαινα πήρε βαθμό για πρώτη φορά μετά από 2 χρόνια και στην ουσία δε μπορεί να είναι και ευχαριστημένη σύμφωνα με την έκβαση της αναμέτρησης. Βρισκόταν μπροστά με 3-1 μέχρι τα τελευταία λεπτά, στα οποία ο Συμιακάκης πέτυχε 2 γκολ κάνοντας το 3-3.