6.2.2023 12:37

Την ήττα στην Χίο γνώρισε η Ε.Α.ΚΑ από τον Φ.Ο ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ με σκορ 77- 71

Tην ήττα με 77-71 γνώρισε η Ε.Α.ΚΑ στην Χίο απέναντι στον Φ.Ο Βροντάδου με την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη να έχει πολλά παράπονα απ’ την διατησία. Ο Ουλουσίδης ήταν ο παίκτης που χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους, αφού με καθοριστικούς πόντους, έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος τους.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε η Ε.Α.ΚΑ. στη Χίο και παίζοντας συγκεντρωμένα κατάφερε να προηγηθεί με 9-13 (6’) και 12-19 (8’), με τον Φ.Ο.Β. να μειώνει στο α’ δεκάλεπτο σε 16-19. Η εικόνα στη συνέχεια ήταν διαφορετική, με τους Χιώτες να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να ελέγχουν το ρυθμό. Η Ε.Α.ΚΑ. δέχθηκε 26 πόντους στο β’ δεκάλεπτο και μοιραία βρέθηκα να κυνηγάει στο σκορ. Ο Φ.Ο.Β. έκανε σερί 13-4 και πέρασε μπροστά με 29-23 (14’) και 31-25 (15’), Η Ε.Α.ΚΑ. μείωσε σε 35-32 (17’) με τρίποντο του Μπουρδάνου, με τους Χιωτες να παίρνουν τη μέγιστη τιμή τους λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με +7 (42-35). Στην τελευταία επίθεση ο Σιγκούνας μείωσε σε 42-37, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο Φ.Ο.Β. έκανε το σκορ 46-39 για να μειώσει ο Μπουρδάνος σε 46-43 (22’). Όταν οι Χιώτες πρσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ (51-45 στο 25’), οι Καλύμνιοι αντέδρασαν με τον Σιγκούνα (51-50 στο 26’), ενώ το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 57-54.
Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό και είχε την υπογραφή του Ουλουσίδη… Η Ε.Α.ΚΑ. ισοφάρισε με τον Μπουρδάνο (57-57), ο οποίος έκανε αντιαθλητικό φάουλ στη συνέχεια και ο Φ.Ο.Β. ξέφυγε 63-59 (32’). Με τρίποντο του Μπουρδάνου και γκολ-φάουλ του Σπέντζου, η Ε.Α.ΚΑ. προσπέρασε (63-65 στο 35’). Ο Σουλίκας ισοφάρισε και ο Ούοκερ έκανε το 67-65 (38’). Στο 1.51’ πριν το τέλος ο Τσαούσης έφερε το παιχνίδι στα ίσα 67-67, ωστόσο εκεί ανέλαβε ξανά δράση ο Ουλουσίδης. Με γκολ-φάουλ στο 1.40’ και τρίποντο στο 1.04’ έδωσε… παράσταση νίκης στον Φ.Ο.Β., κάνοντας το σκορ 73-67.

Ο Μπουρδάνος μείωσε σε 73-69, αλλά ήταν ήδη αργά και οι γηπεδούχοι έκαναν το 77-71 με τους Ουόκερ και Ουλουσίδη (στα 33’). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τον Φ.Ο.Β. να παίρνει τη νίκη, αφού ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στην έδρα του.
*Περίπου 25 φίλαθλοι της Ε.Α.ΚΑ. ταξίδεψαν στη Χίο για την αναμέτρηση με τον Φ.Ο. Βροντάδου

Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-19, 42-37(ημ.), 57-54, 77-71
Διαιτητές: Γέρος- Αλεξόπουλος Π.
Φ.Ο. ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΧΙΟΥ (Αμέντας): Κουτσολιάκος 7(1), Χατζηγεωργίου 2, Λεγάτος 8, Τσιλούλης, Μπριασούλης 4, Σουλίκας 8, Μαλέρδος 5, Φράγκος, Ουλουσίδης 24(3), Ούοκερ 19(1).
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μυριούνης): Μπουρδάνος 19(2), Πλευράκης 2, Ρογαλίδης, Σπεντζος 16(1), Τσαούσης 7, Σιγκούνας 23(1), Τσιπίδης, Ζούλσιτς 4.

Βίντεο ρεπορτάζ: Στέργιος Χατζηστέργου