Αθλητισμός

19/7/19 10:13

τελ. ενημ.: 19/7/19 10:30

Σάρωσαν τα μετάλλια και τις διακρίσεις οι ΙΩΝΕΣ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου «ΟΠΑΠ 2019»

Εξαιρετικές επιδόσεις και σωρεία μεταλλίων απέσπασαν οι αθλητές του Νομαρχιακού Αθλητικού Σωματείου Ατόμων με Αναπηρία «ΙΩΝΕΣ» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου «ΟΠΑΠ 2019» της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Α.με.Α, που πραγματοποιήθηκε στο Ο.Α.Κ.Α στις 13-14 Ιουλίου 2019.                               

 Οι ΙΩΝΕΣ συμμετείχαν με 27 αθλητές και κατάφεραν να διακριθούν με 29 μετάλλια, εκ των οποίων 18 Χρυσά, 7 Ασημένια και 4 Χάλκινα, σημειώνοντας και 5 πανελλήνια ρεκόρ (από τα 27 που σημειώθηκαν συνολικά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου 2019).

Οι διακρίσεις των αθλητών είναι οι εξής:

          Παβίτσου Χριστίνα : 1η στη σφαίρα γυναικών, κατηγορία F63 με επίδοση 5.08μ.

                                                  1η στο δίσκο γυναικών, κατηγορία F63 με επίδοση 13.37μ.

          Πατελίδα Κατερίνα:  1η  στη σφαίρα γυναικών, κατηγορία F41 με Πανελλήνιο Ρεκόρ 5.24 μ.

                                                  1η στο δίσκο γυναικών, κατηγορία F41 με επίδοση 11.16 μ.

.      Ιωσηφίδου Ελισάβετ : 1η στον δίσκο γυναικών, κατηγορία F32 u/20 με Πανελλήνιο Ρεκόρ 3.12 μ.

                                                  1η στην κορίνα γυναικών, κατηγορία F32 u/20 με επίδοση 5.93 μ.

 

Κουτσουράκη Θεοδώρα :            1η στα 100μ. γυναικών κατηγορία F35 u/20 με Πανελλήνιο Ρεκόρ 35.35

                                                  1η στα 200 μ. γυναικών κατηγορία T35 u/20 με Πανελλήνιο ρεκόρ και επίδοση 1:14.61

 

              Τεττώνη Ιωάννα : 1η στη σφαίρα γυναικών, κατηγορία F46 u/17 με επίδοση 6.16 μ.

                                                  1η στο δίσκο γυναικών, κατηγορία F46 u/17 με επίδοση 11.90 μ.

 

              Αγορής Γιώργος : 1ος στο δίσκο ανδρών και Πανελλήνιο Ρεκόρ, κατηγορία F34, με επίδοση 26.20 μ.

                                                  1ος στη σφαίρα Ανδρών με επίδοση 7.06μ

 

                Νταής Διογένης: 1ος στα 400μ. ανδρών, κατηγορία Τ46, με επίδοση 1:12.61

                                                  1ος στα 200 μ. ανδρών, κατηγορία Τ46, με επίδοση 33.40

 

                   Νταής Γιάννης:  1ος στη σφαίρα ανδρών, κατηγορία Τ46 u/20

                                                  1ος στα 100 μ. ανδρών, κατηγορία Τ46 u/20

 

           Λυκουρίνου Μαρία:  1η στα 100 μ. γυναικών, κατηγορία Τ46, με επίδοση 20.31

                                                  2η στο μήκος γυναικών, κατηγορία Τ46, με επίδοση 2.91 μ.

 

           Πατεριμός Γιάννης:  1ος στα 400 μ. Ανδρών, κατηγορία Τ20 u17, με επίδοση 1:48.21

                                                  2ος στα 800 μ. Ανδρών, κατηγορία Τ20 u17, με επίδοση 3:50.21

                                                 

           Mιχάλας Νικόλαος : 2ος στα 100 μ. ανδρών, κατηγορία Τ46 με χρόνο 15.04

                                                  2ος στο μήκος ανδρών, κατηγορία Τ46 με επίδοση 3.92 μ.

 

        Βαποράκη Χριστίνα:  2η στα 100 μ. Γυναικών, κατηγορία Τ37, με επίδοση 27.74 μ.

                                                  2η στα 200 μ. Γυναικών, κατηγ. Τ37, με επίδοση 1:07.22

                                                                   

           Γκογκάκης Πέτρος: 2ος στο Δίσκο Ανδρών, κατηγορία F13, με επίδοση 17.14 μ.

                                                  3ος στη Σφαίρα Ανδρών, κατηγορία F13, με επίδοση 6,18 μ.

 

                      Τσότα Ανίσα:  3η στα 100μ. Γυναικών, κατηγορία Τ20 u/17, με επίδοση 25.37

                                                  3η στη Σφαίρα Γυναικών, κατηγορία F20

 

                  Γιακούμα Λένα: 3η στα 100 μ. Γυναικών, κατηγορία Τ37, με επίδοση 54.47

 

Στην αποστολή συμμετείχαν ακόμη οι αθλητές Πουλάκης Κώστας, ο οποίος κατέλαβε την 4η και την 5η θέση στα αθλήματα του Δίσκου και της Κορίνας Ανδρών, κατηγορία F32,  Καφεντζής Νίκος, ο οποίος κατέλαβε την 4η και 8η θέση αντίστοιχα στη Σφαίρα και το Δίσκο Ανδρών, κατηγορία F46.  

Συμμετείχαν επίσης οι αθλητές Ρότζερ Αλέξανδρος, Κουκούμιαλος Παντελής, Πατελίδας Δημήτρης, Ξυδιάς Παντελής, Λαγός Παντελής, Σαματά Ειρήνη, Χειλά Πόπη και Γεωργαντή Βάσω.

 

Οι Ίωνες και φέτος σημείωσαν εξαιρετική παρουσία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και το Δ.Σ. συγχαίρει τόσο τα παιδιά που συμμετείχαν, όσο και τους προπονητές τους Θένια Βαρή και Αμυγδάλου Αθηνά, που ανέλαβαν την προετοιμασία τους. Επίσης ευχαριστούμε τις BLUE STAR FERRIES και HELLENIC SEAWAYS για τη χορηγία στη μετακίνηση της αποστολής μας στην Αθήνα για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα!

 

 

 

Σχόλια άρθρου: 0
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση