5.4.2024 12:52

Πρωταθλητής στους εφήβους ο ΒΑΟΛ

Την Πέμπτη 4 Απριλίου ο ΒΑΟΛ κατέκτησε το εφηβικό πρωτάθλημα μπάσκετ νικώντας τον ΦΟΒ με 64-48 και κάνοντας το 3-2 στη σειρά αγώνων

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο «Βούρειος» μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έχτισε μια μικρή διαφορά, με τον ΦΟΒ να κυνηγάει το σκορ από νωρίς. Ο ΦΟΒ, όμως μπήκε πολύ δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με ένα ξέσπασμα του Συκαλα που πέτυχε 13 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο με 29-28. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο και φάνηκε ο ΒΑΟΛ να χάνει έδαφος σε πολύ κομβικό σημείο με τον Αλουρδα να αποβάλλεται με 5ο φάουλ και το σκορ στο 32-32 με 5:30 να απομένουν για το τέλος της 3ης περιόδου. Ακόμα στην επόμενη επίθεση του ΒΑΟΛ ο Γκλώτσος έκανε φάουλ σε προσπάθεια για να πάρει ριμπάουντ, φτάνοντας στα 4 φάουλ και ο προπονητής Συμιακάκης χρειάστηκε να τον αποσύρει. Από εκείνο το σημείο και μετά, πέρασε ο Σπυρέλλης στο παρκέ και πέτυχε 2 πολύ σημαντικά τρίποντα, με τον ΒΑΟΛ να έχει σημαντική διαφορά 39-41. Στη 4η περίοδο η ομάδα του Πέτρου Συμιακάκη μπήκε αποφασισμένη και με επιμέρους σκορ 9-23 πήρε μεγάλη διαφορά. Για τους πρωταθλητές ξεχώρισαν οι Αγγελής και Γκλώτσος με 17 πόντους έκαστος, ενώ ο Συκαλάς για τον ΦΟΒ πέτυχε 20 πόντους. Γενικότερα και οι 2 ομάδες πρεσάραν σε όλο το παρκέ από τη πρώτη επαναφορά κερδίζοντας πολλές φορές τη μπάλα. Ο ΦΟΒ πλήρωσε την αστοχία που είχε στη τελευταία περίοδο καθώς και τις κακές αμυντικές αντιδράσεις του.

ΦΟΒ (Εσκίδης): Μπουρνιάς 3 Συκάλας 20 Ισκής Πουργιάζος 4 Ψύλλος 2 Βασιλάκης Γεωργούλιας 7 Παπαδόπουλος 4 Γλύκας Χαβιάρας Μανδηλάρας

ΒΑΟΛ (Συμιακάκης): Ξυνταριανός 2 Σαμωνάς 1 Κουτσουράκης 10 Αγγελής 17 Φαφαλιός Σκυριώτης Γκλώτσος 17 Αλουρδας 3 Γιαννούτσος 4 Στέλλας 2 Σπυρέλλης 8 Πιπινιάς