20.1.2013 21:16

Πήρε το ντέρμπι ο Κανάρης!

Στο κατάμεστο από φιλάθλους γήπεδο της ΕΠΣ Χίου στην Καλλιμασιά, διεξήχθη σήμερα το μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής για την Α΄ κατηγορία, μεταξύ Ομήρου και Κανάρη, με την ομάδα των Νενήτων να παίρνει σπουδαία νίκη με 0-1 και να βρίσκεται πλέον μία ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Από την άλλη οι γηπεδούχοι απώλεσαν κάθε ελπίδα πλέον για διεκδίκηση  του τίτλου, αφού έμειναν πίσω 11 βαθμούς και θα παλέψουν για την κατάκτηση του κυπέλλου στον τελικό με την Δάφνη, για να σώσουν την χρονιά.
Στο πρώτο μέρος, ο Όμηρος είχε την ελαφρά υπεροχή και δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες με του Ψαρούδη, Ζαννίκο και Μπανιά, αλλά στα τελευταία 20 λεπτά του ημιχρόνου ο Κανάρης ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας στο κέντρο, ενώ απείλησε κυρίως από στημένες φάσεις.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης, παρακολουθήσαμε ένα κακό παιχνίδι, με πολλές διακοπές λόγω τραυματισμών, λάθη στο χώρο του κέντρου και από τις δύο ομάδες και τον Όμηρο να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Από το 65΄και μετά όμως ο Κανάρης βγήκε στην επίθεση και προειδοποίησε στο 66΄ με μεγάλη ευκαιρία χαμένη από τον Ατσάλη, ενώ άνοιξε το σκορ 5 λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Καπού, ύστερα από ωραία σέντρα του Σοβατζή από δεξιά. Στη συνέχεια η ομάδα του Θανάση Βίλδου, ανέβασε στροφές ψάχνοντας την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού είχε ανορθόδοξο τρόπο ανάπτυξης και απείλησε κυρίως με γεμίσματα στην περιοχή, τα οποία καθάριζαν εύκολα οι αμυντικοί του Κανάρη. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πελαντής θα μπορούσε να είχε δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, αλλά το ψαλιδάκι που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο.