26.11.2019 11:30

Οι 100 νίκες του Τσιτσιπά και ο θρίαμβος στο Λονδίνο

Τις 100 νίκες έφτασε ο Τσιτσιπάς σε επίπεδο τουρνουά ATP, μετά την τελευταία του νίκη επί του Αυστραλιανού Alex de Minaur στο Rolex Paris Masters. Ο 21χρονος τενίστας συνεχίζει να εντυπωσιάζει τους ειδικούς του αθλήματος, αφού μετά από μια μικρή περίοδο ντεφορμέ εμφανίσεων επανήλθε δριμύτερος.

Και όχι μόνο έφτασε τις 100 νίκες, σε σύνολο 160 παιχνιδιών, αλλά το κατάφερε πιο γρήγορα από τους υπόλοιπους της κορυφαίας δεκάδας -εκτός των Ναδάλ και Τζόκοβιτς. Τρίτος πιο γρήγορος λοιπόν ο «Στεφ», αφού ο Ραφαέλ Ναδάλ το κατάφερε σε 137 παιχνίδια και ο Νόβακ Τζόκοβιτς σε 143. Με το νέο αυτό ρεκόρ ξεπέρασε τους Φέντερερ, Μεντβέντεφ και Τιμ, οι οποίοι βρίσκονται στο τοπ 5 της κατάταξης αυτή τη στιγμή. Ο Τσιτσιπάς, είναι πλέον στο Νο6 και φαίνεται ότι «τρέχει» με ασύλληπτες ταχύτητες.

Αυτή βέβαια δεν είναι η πρώτη φορά που ο Στέφανος εκπλήσσει τον κόσμο του τένις. Πριν από 2 χρόνια δήλωνε ότι θέλει να μπει στην κορυφαία 10αδα και το κατάφερε μετά από λίγους μήνες. Όμως, το 2019 είναι σίγουρα η χρονιά του αφού κέρδισε τους Big-3 του τένις και κατάφερε όσα θα έπαιρνε σε άλλους μια ολόκληρη καριέρα να πετύχουν. Ήταν αρχές της χρονιάς όταν απέκλεισε τον Φέντερερ στη φάση των «16» για το Αυστραλιανό Όπεν. Στη συνέχεια, έγινε ο νεότερος παίκτης που νίκησε τον Ναδάλ σε χωμάτινο τερέν στη Μαδρίτη. Τέλος, σειρά είχε η νίκη επί του Τζόκοβιτς στα προημιτελικά της Σαγκάης τον Οκτώβριο.

Πολλές οι επιτυχίες για τον ομοεθνή τενίστα, ο οποίος στα 21 του χρόνια συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του προς την κορυφή. Μόνο ο ουρανός φαίνεται να είναι το ταβάνι για τον Τσιτσιπά, ο οποίος εκπροσωπεί επάξια τη νέα, «χρυσή» γενιά του τένις.

Μετά τον θρίαμβο του Στέφανου σε Πεκίνο και Σαγκάη, όπου συμμετείχε στον τελικό και στον ημιτελικό αντίστοιχα, σειρά είχε το Λονδίνο όπου σήκωσε το μεγαλύτερο τρόπαιο της καριέρας του. Στην εβδομάδα των κορυφαίων λοιπόν, στα ATP Finals, ο «Στεφ» ξεκίνησε με νίκη επί του Μεντβέντεφ. Μια πολύ σημαντική νίκη για τον Τσιτσιπά, ο οποίος στις 5 μεταξύ τους αναμετρήσεις είχε ισάριθμες ήττες. Επόμενος αγώνας με το Ζβέρεφ, τον οποίο νίκησε με 2-0 σετ και πήγε «καρφί» για την πρωτιά του ομίλου του, αφού ο Ναδάλ είχε σημειώσει ήδη μία ήττα. Στο παιχνίδι με το Ναδάλ ο Έλληνας τενίστας έχασε, όμως είχε εξασφαλίσει ήδη μια θέση στα ημιτελικά και εκεί κέρδισε με 2-0 σετ το Φέντερερ. Στον τελικό με τον Τιμ ο Τσιτσιπάς παρότι έχασε το πρώτο σετ, δεν πτοήθηκε καθόλου και πήρε τη μεγάλη νίκη από το Νο4 της κατάταξης.

Μυθική νίκη για το Στέφανο, ο οποίος κέρδισε το σπουδαιότερο τίτλο της καριέρας του και μετριέται επίσημα ανάμεσα στους κορυφαίους των κορυφαίων του αθλήματος.