1.12.2012 20:45

Μεγάλο διπλό για τη Χίο μέσα στο ΟΑΚΑ!

Ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα το μεγάλο ντέρμπυ της 4ης αγωνιστικής ανάμεσα στονΠαναθηναϊκό και το ΝΟ Χίου. Μεγάλοι νικητές του ματς οι Χιώτες οι οποίοι κατάφεραν να “αποδράσουν” με το διπλό από το κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ με 8-9. Έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για τη τελευταία φάση του αγώνα, καθώς οι πράσινοι ζητούν πέναλτυ που δεν καταλογίστηκε.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο ΝΟ Χίου μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 0-2. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη δυσκολευόταν ιδιαίτερα να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι πράσινοι εμφάνισαν καλύτερη εικόνα, όμως κάποιες λανθασμένες επιλογές στην επίθεση, τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι,  διατήρησαν τη διαφορά των τερμάτων στα 2 γκολ (2-4).
Τα λόγια του Φάνη Κουντουδιού στην ανάπαυλα φαίνεται πως έπιασαν τόπο, αφού οι πολίστες του τριφυλλιού μπήκαν πιο αποφασισμένοι στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν με δύο γρήγορα γκολ να φέρουν το ματς “στα ίσα”. Παρ’ όλα αυτά ένα πέναλτυ του Μιράλη λίγο πριν το τέλος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (4-5) στη νησιώτικη ομάδα.
Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, όσο κυλούσε ο χρόνος η ένταση στο κολυμβητήριο του Αμαρουσίου έφτανε στο κατακόρυφο. Το σκορ είχε συνεχείς εναλλαγές και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει ασφαλές προβάδισμα. Οι πράσινοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (7-6) με γκολ του Κατσαούνη πέντε λεπτά πριν το τέλος.
Το τελευταίο λεπτό του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ 8-8 με την αγωνία να έχει… βαρέσει κόκκινο. Τελικά ένα γκολ του Χατζηκυριακάκη σαράντα δεύτερα πριν το τέλος του ματς έμελλε να αποδειχθεί "χρυσό" και να κρίνει τελικά τον μεγάλο νικητή.
Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε ανεπιτυχώς να ισοφαρίσει, με τους ανθρώπους του να ζητούν έντονα τον καταλογισμό πέναλτυ σε αμφισβητούμενη φάση. Αυτό δεν έγινε, με την κόρνα της γραμματείας να βρίσκει τους πολίστες του Γιώργου Μπελέγρη να πανηγυρίζουν για τη μεγάλη τους νίκη.
Νωρίτερα ο άρχων της αναμέτρησης Σταυρίδης, είχε αποβάλλει τον έφορο των πρασίνων Νίκο Πλυτά, για έντονη διαμαρτυρία.
Καλή εμφάνιση για το τριφύλλι, παρά την ήττα. Οι “πράσινοι” παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας, πάλεψαν για κάτι θετικό από το σημερινό ματς χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.
Ο ΝΟ Χίου μετά το σημερινό αποτέλεσμα γίνεται πλέον πρώτο φαβορί για την κατάληψη της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος. Να υπενθυμίσουμε, ακόμη πως η Χίος αγωνίζεται ξανά άυριο -2/12-  στο κλειστό κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης -10:00 π.μ.- με αντίπαλο το ΝΟ Χανίων στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Δείτε εδώ πως μετέδωσε ζωντανά την αναμέτρηση το Aquaticsnews.com!
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 8-9