9.3.2012 13:12

Ήττες για νέους και παίδες στη Μυτιλήνη

Ισάριθμες ήττες γνώρισε η Μικτή Αιγαίου, τόσο στους παίδες όσο και στους νέους, από την αντίστοιχη Μικτή Κέντρου (ΕΠΣ Αθηνών, Ανατολικής και Δυτικής Αττικής, Εύβοιας) στις αναμετρήσεις που πραγματοποιήθηκαν το μεσημέρι στο Ενωσιακό Γήπεδο της Θερμής, στο πλαίσιο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

Παίδων: Μικτή Κέντρου-Μικτή Αιγαίου 1-4
Ανώτερη η Μικτή Κέντρου στους παίδες, επιβλήθηκε με σκορ 1-4 της περιφερειακής ομάδας του Αιγαίου, η οποία άντεξε σχεδόν για ένα ημίχρονο.
Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς, στο 10ο λεπτό με σκόρερ τον Αράπη που έβαλε με κεφαλιά μπροστά τους φιλοξενούμενους (0-1), όμως στη συνέχεια η Μικτή Αιγαίου ισορρόπησε και κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που εκτέλεσε ο Χατζηγιοβάννης (1-1). Δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως, στο 40', ο Αράπης και πάλι με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στη Μικτή Κέντρου (1-2), γεγονός που έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της.
Στην επανάληψη, ο Αράπης ολοκλήρωσε το προσωπικό του σόου με πετυχαίοντας χατ τρικ με εύστοχο πλασέ στο 70ο λεπτό, ενώ το τελικό 1-4 διαμόρφωσε δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα (78') ο Πέττας με ψηλοκρεμαστή λόμπα. Με το υπέρ της 1-4 η Μικτή Κέντρου "κλείδωσε" την πρόκριση, μετατρέποντας τη ρεβανς της επόμενης εβδομάδας σε τυπική διαδικασία.
Μικτή Παίδων Αιγαίου (Θωμαΐδης): Ζάχαρης, Αναγνωστάκης, Μαυραγάνης, Σαλταμάρας, Ρηγούτσος, Παπαδόπουλος (55' Σκιαδής), Μιχαλακέλλης (55' Παγκράτης), Καραβάς, Ξύδας (48' Βέντος), Χατζηγιοβάννης, Κουγιός

Νέων: Μικτή Κέντρου-Μικτή Αιγαίου 1-0
Ο αγώνας των νέων ήταν πιο ισορροπημένος, όμως και πάλι χαμογελαστοί από το γήπεδο έφυγαν οι ποδοσφαιριστές της Μικτής Κέντρου, επικρατώντας της αντίστοιχης του Αιγαίου με σκορ 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 34' με πλασέ του Κρητικού. Το ματς είχε δυνατές μονομαχίες και καλά διαστήματα και για τις δύο ομάδες, προσφέροντας όμορφο θέαμα στους περίπου 150 φιλάθλους που παρακολούθησαν τις αναμετρήσεις στο Ενωσιακό Γήπεδο της Θερμής. Αναμφίβολα, με την εικόνα που έδειξαν οι δύο ομάδες, η ρεβάνς στην Αττική την ερχόμενη εβδομάδα θα κριθεί στις λεπτομέρειες.
Μικτή Νέων Αιγαίου (Θωμαϊδης): Κουμένιος, Βολωνάκης (57' Πενταυράκης), Πιτσούλης, Μπανακάκης, Κέβιν, Πολυμενόφ, Λούσας (41' Αλιφραγκής), Γκιάλης (41' Χατζηπαναγιώτης), Παρέλης, Μαργαρίτης, Γιώργου

πηγή: sportlesvos