5.5.2019 18:23

Α1 χωρίς Χίο απλά... δεν γίνεται!

Την παραμονή του στην Α1 Υδατοσφαίρισης Ανδρών για ακόμα μια χρονιά εξασφάλισε ο ΝΟ Χίου. Η ομάδα του νησιού της μαστίχας που βρίσκεται στη μεγάλη κατηγορία εδώ και τέσσερις δεκαετίες ανανέωσε το εισιτήριό της, αφού με νίκη 6-4 επί του ΓΣ Περιστερίου έκανε το 3-1 στη σειρά των πλέι άουτ (σ. Η σειρά ξεκίνησε από το 2-0, αφού οι ομάδες μετέφεραν τα μεταξύ τους αποτελέσματα από την κανονική διάρκεια).

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΝΟ Χίου να μπαίνει αποφασισμένη να τελειώσει τη σειρά καθώς προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο. Αρχικά άνοιξε το σκορ ο Ρουστάμοφ και εν συνεχεία ο Παππάς διεύρυνε το προβάδισμα και παρά το γεγονός ότι το Περιστέρι μειώσε με τον Φωκά οι Χιώτες ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά (1-3) με τον Ντούλο. Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Γιώργου Ντόσκα με δύο τέρματα του Τζελάτη προηγήθηκε με 5-1 στο ημίχρονο βάζοντας τα θεμέλια για τη νίκη-παραμονή.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού ο ΓΣ Περιστερίου προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αλλά στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου ο Παππάς έκανε το 6-1 βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά η ομάδα του Κώστα Λούδη μείωσε με τον Κλήμο στα τρία τέρματα (3-6). Στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πλησίασαν κι άλλο με τον Γερακούδη αλλά δεν κατόρθωσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Δημήτρης Τζελάτης και Κωνσταντίνος Παππάς που σημείωσαν από δύο τέρματα, ενώ από πλευράς Περιστερίου τον ίδιο αριθμό γκολ πέτυχε ο Παναγιώτης Κλήμος.

ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Χίου Astra Airlines 4-6 (1-3, 0-2, 2-1, 1-0)

ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Καζάκος, Παπανικολάου Αλ., Γκαρντιγιάν, Σπούνερ, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης, Σκαρπέλης, Φαναριώτογλου, Αγκόρτσας, Κλήμος 2, Φωκάς 1, Τσαγκάρης, Δαλμάρας, Τσιφτής

ΝΟ Χίου (Γιώργος Ντόσκας): Γρηγοριάδης, Μιμίδης Στ., Ρουστάμοφ 1, Τζελάτης 2, Παππάς Κ. 2, Μιμίδης Μ., Κανδιόγλου, Μόκκας, Γκίλλας, Γαβαλάς Σπ., Ρούντα, Ντούλος 1, Καρακούρος Ι., Κόλλιας, Καρακούρος Κ.