27.2.2024 13:05

LyON... fire για την πρόκριση

Στα προημιτελικά βρίσκεται το Κύπελλο Γαλλίας και ως είθισται πρόκειται για «μονά» ματς, με παράταση και (αν χρειαστεί) πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο.

Λυών – Στρασβούργο (21:45)

Έχουμε αναφερθεί ξανά στη Λυών, που έκανε καταστροφικό πρώτο μισό στη σεζόν και βρισκόταν στη ζώνη υποβιβασμού. Ωστόσο, βρήκε τον τρόπο και μέσα στο 2024 κάνει... πρωταθλητισμό, προέρχεται από 5 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου έθεσε εκτός τη Λιλ, επικρατώντας 2-1 μπροστά στο κοινό της.

Από την τελευταία θέση της Ligue 1, που βρισκόταν στη 15η αγωνιστική έχει... σκαρφαλώσει στη 10η και απέχει 10 βαθμούς από την ευρωπαϊκή ζώνη. Το θετικό είναι πως υπάρχει εναλλακτικό... μονοπάτι για να βγει στην Ευρώπη του χρόνου κι αυτό είναι το Κύπελλο, με κομβικό φυσικά το αποψινό ματς.

Το Στρασβούργο διανύει τη χειρότερη φόρμα του στη σεζόν και προέρχεται από 4 διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα. Μάλιστα η απόδοσή του σε αυτές ήταν φθίνουσα, δέχτηκε από τρία γκολ στις δύο πιο πρόσφατες, με Λοριάν (1-3) και Μπρεστ (0-3), εντός έδρας.

Έτσι, η διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού έχει μειωθεί στους τρεις πόντους και το ματς στην έδρα της 15ης Μονπελιέ, την ερχόμενη Κυριακή,  έχει χαρακτήρα «εξάποντου». Θα πάμε με τη φόρμα των «Λυωνέ» ποντάροντας στον άσο, με το σχετικό χάντικαπ, για καλύτερη απόδοση.