19.1.2024 11:27

Έχει... συνέχεια η Σενεγάλη

Εκκίνηση δεύτερης αγωνιστικής στον τρίτο όμιλο της τελικής φάσης του Copa Africa, ή αλλιώς Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, με το φαβορί του γκρουπ, Σενεγάλη, να δίνει το -θεωρητικά- πιο δύσκολο από τα τρία που θα δώσει, πριν από τα νοκ άουτ (λογικά θα προκριθεί).

Σενεγάλη – Καμερούν (19:00)

Η πιο σταθερή ομάδα στη διοργάνωση την τελευταία πενταετία είναι η Σενεγάλη, το 2019 έφτασε μέχρι τον τελικό, όπου ηττήθηκε με 1-0 από την Αλγερία, ενώ το 2021 κατέκτησε το τρόπαιο επί της Αιγύπτου, στα πέναλτι. Εγγύηση στον πάγκο της ο Αλιού Σισέ (από το 2015), διαθέτει ένα δυνατό σύνολο παικτών, που βελτιώνει με την πάροδο των ετών. Στην πρεμιέρα έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Γκάμπια, επικρατώντας 3-0, με πρωταγωνιστή τον 20χρονο Μαμαντού Καμαρά, που πέτυχε δύο τέρματα. Ιδιαίτερες απουσίες δε θα έχει οπότε περιμένουμε να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο.

Το Καμερούν, αντιθέτως, προβλημάτισε στην πρεμιέρα, παραχωρώντας 1-1 στην Γουινέα. Μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό και αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έφτασε στην ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή, οπότε αν χάσει απόψε... μπλέκει αναφορικά με την πρόκριση. Φάνηκε στο επιθετικό σκέλος η έλλειψη του ηγέτη Αμπουμπακάρ (1ος σκόρερ στο προηγούμενο Κόπα Άφρικα), που έχασε το ματς λόγω τραυματισμού και το πιθανότερο είναι να μην αγωνιστεί ούτε απόψε.

Θα πάμε με την ποιοτική υπεροχή των -τυπικά- γηπεδούχων, που αν νικήσουν θα εξασφαλίσουν την πρόκριση και θα μπορούν να δουν χαλαρά το ματς της τελευταίας αγωνιστικής, ενόψει της φάσης νοκ άουτ.