30.1.2015 12:28

Μεγάλο παιχνίδι στην Καλλιμασιά την Κυριακή

Το κλασικό ντέρμπι μεταξύ του Ομήρου και του Κανάρη, δεσπόζει στο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στην Α’ Κατηγορία. Η ομάδα του Λαγούδη υποδέχεται τον πρωτοπόρο στην Καλλιμασιά και παίζει το τελευταίο της χαρτί για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, αφού σε οποιαδήποτε άλλο αποτέλεσμα πέρα της νίκης, ουσιαστικά μηδενίζονται οι ελπίδες της για τον τίτλο. Από την άλλη, ο Κανάρης παίζει τον πιο δύσκολο εκτός έδρας αγώνα του μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος, σε μια σειρά από κρίσιμα παιχνίδια που ακολουθούν για τους «κιτρινόμαυρους».

Πέρασε και από το Θολοποτάμι ο Λαίλαπας

Αλώβητος πέρασε από το Θολοποτάμι ο πρωτοπόρος της Β’ Βαθμολόγίας, Λαίλαπας, καθώς επιβλήθηκε της Αναγέννησης με 2-1, σε παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής, που είχε διακοπεί λόγω των έντονων καιρικών συνθηκών. Η ομάδα του Κλαδιά παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και έχει πλέον 36 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Δόξα.

Στο παιχνίδι, ο Λαίλαπας προηγήθηκε με τον πρώτο σκόρερ του, Γ.Ζαννίκο, στο 35ο λεπτό, αλλά δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντούλη. Το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους πέτυχε στο 83’ ο Αγγελής.

Δύσκολα τον Κοφινά η Δόξα

Με 3-2 επικράτησε η Δόξα του Κοφινά στο δημοτικό στάδιο Χίου, σε αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται δύο βαθμούς πίσω από τον Λαίλαπα, αλλά έχουν έναν αγώνα περισσότερο.

Η Δόξα άνοιξε το σκορ με τον Rrika στο 10’ και στο 15’ ήρθε το 2-0 με αυτογκόλ του Λεοντή. Ο τελευταίος σκόραρε και για λογαρισμό της ομάδας του, καθώς μείωσε σε 2-1 στο 20’. Στο 75ο λεπτό ο Βασιλείου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, για να μειώσει στο τελικό 3-2 ο Μπουρνιάς στο 76’. Ο Κοφινάς τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 87’ ο Γιαχανός.

Εξάρα στον Ερασιτέχνη ο Πανοινούσσιος

Σε αναβληθέν παιχνίδι της Β’ Κατηγορίας, ο Πανοινούσσιος επικράτησε με 6-0 του ουραγού Ερασιτέχνη. Τα γκολ για τον Πανοινούσσιο πέτυχαν οι Μπικάκης (2), Χρήστου, Μμίδης, Γλύκας, Χαλκιαδάκης.

Ο ποινές της Πειθαρχικής

Με δύο αγωνιστικές τιμωρήθηκαν οι Μ.Μερμυγκούσης και Ν.Παντελίδης του Λέων, για την αποβολή τους στον αγώνα με την Καλαμωτή. Από την συγκεκριμένη αναμέτρηση, με μία αγωνιστική τιμωρήθηκαν οι Ρ.Τόντρι (Καλαμωτή), Θ.Συρίμης (Καλαμωτή) και Θ.Σέγκος (Λέων), ενώ με μία αγωνιστική τιμωρήθηκε και ο Μ.Μηναδάκης της Μικρασιατικής.