24.11.2020 13:41

Τα «ονόματα» κάνουν τη διαφορά

Μπαίνουμε στην 4η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Τα ματς διπλώνουν, οπότε οι ίδιες ομάδες ξαναπαίζουν μεταξύ τους, στην αντίθετη έδρα. Ρευστή η κατάσταση στον 8ο όμιλο, με τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λειψία να έχουν από 6 βαθμούς και τις Παρί, Μπασακσεχίρ από 3.

Γράφει ο Κώστας Φίλιος

Μάθε τα πάντα για τα Bet365 παιχνίδια

Πασιφανές το ότι το αποψινό είναι must-win παιχνίδι για την Παρί, αν δεν το πάρει μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά στην πρόκριση, κάτι που θα αποτελέσει «κάζο» για ομάδα που έχει στόχο ακόμα και την κατάκτηση του τροπαίου. Πριν από δύο εβδομάδες είχε ξεκινήσει ιδανικά, έχασε πέναλτι για 2ο γκολ στο 16′, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο το ματς στράβωσε και δέχτηκε την ανατροπή (ήττα 2-1) ολοκληρώνοντας με 9 παίκτες. Παρά τις απουσίες των τιμωρημένων Κιμπεμπέ, Γκουεγιέ, βλέπω την ενδεκάδα της πολύ δυνατή, με Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Εμπαπέ μέσα σε αυτή. Γενικά οι αστέρες της έχουν αμφισβητηθεί πολύ, μετά και την ήττα με 3-2 από τη Μονακό στο πρωτάθλημα, περιμένω να βγάλουν εγωισμό και αντίδραση.

Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, παρότι είχα προτείνει τον άσο στο προηγούμενο μεταξύ τους, δεν μου άρεσε η Λειψία. Αν η Παρί ήταν πιο εύστοχη, θα μπορούσε να κερδίζει και με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αν δεν ερχόταν η αποβολή, δύσκολα οι Γερμανοί θα γυρνούσαν στο ματς. Θυμίζω πως έχουν υποστεί μια… πεντάρα στον όμιλο, στο «Ολντ Τράφορντ». Διαθέτουν πολύ καλό υλικό και εξαιρετικό τεχνικό στον πάγκο, όμως είναι ακόμα στο «χτίσιμο» και γι' αυτό παρουσιάζονται ασταθείς.

Σε έναν όμιλο χωρίς ισοπαλία έπειτα από 3 αγωνιστικές, οι ισοβαθμίες είναι πολύ πιθανές, συνεπώς πέρα από τα αποτελέσματα μετράνε και τα γκολ. Κρατάω τη νίκη της Παρί, με χάντικαπ.