4.8.2019 11:46

Ικανή η Ραπίντ

Γράφει στο bet-hoven.net ο Άλκης Τσαβδαράς

Τίμια η Ρέγκενσμπουργκ. Έχασε πέναλτι στο Αννόβερο, γλίτωσε από τα χειρότερα, χάρισε εν τέλει ένα γκολ, αλλά ισοφάρισε και πήρε το 1-1 από τη Σαξονία. Στο Σούπερ Καπ η Ντόρτμουντ είχε τις απουσίες, εντούτοις βρήκε τρόπο να νικήσει τη φλύαρη Μπάγερν (2-0).

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ – ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ

Πέρυσι τα δύο μεταξύ τους ματς μας έδωσαν συνολικά 13 γκολ. Στην πρεμιέρα αμφότερες έμειναν στο 1-1. Η Ντάρμσταντ στο Αμβούργο, όπου ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 98’. Η Χόλσταϊν έχανε από τη Σάντχαουζεν και το γύρισε σε 1-1, αν και είχε φάσεις για πολλά περισσότερα γκολ. Αμφότερες οι ομάδες δουλεύουν σε καλές βάσεις. Η ποιότητα είναι κάπως καλύτερη στη Χόλσταϊν Κίελ, αλλά η Ντάρμσταντ είναι δυσκολοκατάβλητη ομάδα.

Η γηπεδούχος ομάδα αγωνίζεται για δεύτερο σερί ματς με δυνατό αντίπαλο. Παίζει με υπομονή και χωρίς να ρισκάρει. Πέρυσι διέθετε καλή έδρα. Ειδικά απ’ όταν ανέλαβε ο Γραμμόζης. Ποντάρει αρκετά στην άμυνα. Αυτή είναι η βάση της, εκεί επενδύει αρκετά. Τουλάχιστον μέχρι να δει τις διαθέσεις και του αντιπάλου. Ο Έλληνας κόουτς έκανε δουλειά το καλοκαίρι. Δεν έφυγαν όλα τα αστέρια. Αναφορικά με το σκοράρισμα, να τονίσουμε ότι την περυσινή σεζόν βρήκε 25 φορές δίχτυα στο γήπεδό της. Τα 19 από τα 25 γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Κίελο επιτίθεται κατά βούληση, αν και με τον Σούμπερτ στον πάγκο είναι κάπως πιο μαζεμένο. Έσωσε την παρτίδα στο πρώτο ματς, δεν αξιοποίησε, όμως, στο έπακρο τις ευκαιρίες της. Θα πρέπει να επιμείνει στη δημιουργία ευκαιριών, μιας και η Ντάρμσταντ αποτελεί σκληρό καρύδι. Αν είναι να βάλει γκολ θα σκοράρει όποτε της παρουσιαστεί η ευκαιρία. Αυτό που παρατηρήσαμε και πέρυσι είναι πως τα 2/3 των γκολ που δέχτηκε, ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι αριθμοί και η εικόνα του ματς μας προϊδεάζουν ώστε να ποντάρουμε στο γεγονός, ότι θα μπουν περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Από τη μία η επιφυλακτική Ντάρμσταντ και από την άλλη η Χόλσταϊν, που θέλει πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Λογικά και οι δύο θα βάλουν μπρος τις μηχανές τους στο δεύτερο 45λεπτο.

ΣΕΝ ΠΟΛΤΕΝ – ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝ.

Διαφορετικοί κόσμοι. Η Σεν Πόλτεν συνέχισε εκεί απ’ όπου σταμάτησε πέρυσι. Με ήττα. Πολλές ήττες. Μένει χωρίς νίκη στα 10 τελευταία ματς (0-3-7), ενώ μετρά μόλις μία στα 16 πρόσφατα παιχνίδια. Χωρίς γκολ στα 5 τελευταία, πάντα μαζί με τα περυσινά. Και είναι τιμωρημένος ο φορ Γκάρτλερ. Με τη Στουρμ στην πρεμιέρα, βέβαια, δέχτηκε γκολ στο 2’ και αποβολή στο 28’. Άρα τέλος οι ελπίδες της. Έχει άλλες 2-3 απουσίες για το συγκεκριμένο ματς.

Η Ραπίντ δεν είχε τύχη με τη Σάλτσμπουργκ. Η εμφάνιση, όμως, άφησε υποσχέσεις για κάτι καλύτερο. Καλή προετοιμασία, θετικά αποτελέσματα, απόκτηση του Ιάπωνα Κιτιγκάβα (χωρίς δικαίωμα συμμετοχής). Αλλάζει τέρμα, με τον Στρέμπινγκερ να μένει εκτός λόγω διάσεισης. Πέρυσι έριξε 4 γκολ στη Σεν Πέλτεν (4/5 νίκες με τη συγκεκριμένη αντίπαλο). Καλή προετοιμασία, άφησε υποσχέσεις. Την περιμένουμε βελτιωμένη. Και στο Σεν Πόλτεν μπορεί να πετύχει μία πειστική νίκη, τώρα που ο αντίπαλος ψάχνεται.

Ειδήσεις σήμερα. Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.

Τα νέα της Χίου κάθε Παρασκευή στην πόρτα σας. Γίνετε συνδρομητής της εφημερίδας «πολίτης» συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική φόρμα εδώ.