3.12.2019 11:12

Εμβόλιμη στην Πρέμιερ, κύπελλα στα υπόλοιπα

Με πλήρη αγωνιστική στην αγγλική Πρέμιερ Λιγκ θα πορευτούμε αυτή την εβδομάδα. Ένα μικρό «Τσάμπιονς Λιγκ» θα λέγαμε, με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις, ενώ θα υπάρχουν κύπελλα στις υπόλοιπες χώρες. Ένα από αυτά, το ιταλικό, θα μας απασχολήσει απόψε.

Τζένοα - Άσκολι

Πρόκειται για τον 4ο γύρο και αφορά νοκ-άουτ αναμετρήσεις. Τα κλασσικά σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο (ημίωρη παράταση και πέναλτι). Η Τζένοα δεν άξιζε να χάσει στο Τορίνο (1-0), είχε δυο δοκάρια και δέχθηκε το γκολ κόντρα στην ροή του παιχνιδιού. Συμπλήρωσε πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη και υποχώρησε στην ζώνη του υποβιβασμού. Η Άσκολι πήρε το «Χ» από την Σαλερνιτάνα και θέλει να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως η Τζένοα δίνει προτεραιότητα στο πρωτάθλημα. Σε καλή απόδοση το G/G, θα μπει στο δελτίο μας.

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι

Δεν τα κατάφεραν οι γηπεδούχοι απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, χάνοντας με 2-0. Τα πάντα τελείωσαν  στο 78ο λεπτό, όταν και δέχθηκαν το δεύτερο γκολ. Στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού, και σήμερα υποδέχεται μια Σίτι που είχε νέα απώλεια βαθμών. Το 2-2 με αντίπαλο τη Νιουκάστλ την αφήνει 11 βαθμούς πίσω από την κορυφή και τη Λίβερπουλ, όμως απόψε την περιμένουμε να... σκυλιάσει Έχει τύχη το να σημειωθούν τουλάχιστον δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο.