18.2.2018 20:30

Ξέρει τον τρόπο η Δάφνη, ξανά τελικό!

To 10ο κύπελλο της ιστορίας της θα διεκδικήσει η Δάφνη, η οποία πέρασε το εμπόδιο του Κανάρη στον ημιτελικό, στα πέναλτι και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Μαρτίου! Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη φετινή ήττα του Κανάρη σε όλες τις διοργανώσεις, έστω και αν αυτή ήρθε στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο είχε αποκλειστεί και πριν από τρεις σεζόν ο Κανάρης από τη Δάφνη. Τότε η Δάφνη κατέκτησε το κύπελλο στον τελικό και ο Κανάρης είχε πανηγυρίσει το πρωτάθλημα και την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το ματς, με τη Δάφνη να έχει σαφώς αμυντικούς προσανατολισμούς και να προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να πετύχουν κάποιο γκολ, έχοντας καλές στιγμές με τον Ζαμπετάκη και δοκάρι με τον Σεζένια στο πρώτο ημίχρονο. Τελικά το 0-0 διατηρήθηκε με το τέλος των 90 λεπτών και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί, η Δάφνη κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 102′ με κεφαλιά του Μήτσουλα μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά έμεινε με δέκα παίχτες στο 108′ λόγω αποβολής του Φόρσου για εξύβριση. Ο Κανάρης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της 2ης παράτασης με κεφαλιά του Θεοδωρίδη μετά από γέμισμα του Σεζένια και έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι.

Ναρλιάν από τη Δάφνη και Ζαμπετάκης από τον Κανάρη ήταν οι μόνοι που αστόχησαν έχοντας δοκάρι στα πρώτα πέντε πέναλτι, με τον Πνευματικούδη να αποκρούει το 6ο πέναλτι του Κωστάλα και να χαρίζει μία σπουδαία πρόκριση στη Δάφνη.

Aπό τον πάγκο της Δάφνης αποβλήθηκαν τόσο ο προπονητής, Σ.Ξύδας, όσο και ο βοηθός του Κ.Τσούχλης.