16.3.2015 14:30

Τον χόρεψε Πυργούσικο

ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ Ο ΚΑΝΑΡΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΥΡΓΙ

Τέταρτη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τον πρωτοπόρο Κανάρη,  ο οποίος μοιράστηκε τους βαθμούς στο Πυργί μετά το τελικό 1-1 με τον τοπικό Πύργο που πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εντός έδρας εμφάνισή του. Ο Κανάρης μοιράζεται την 1η θέση με τον Ηρακλή αλλά έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, ενώ ο Πύργος έχει 18 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον Λέων.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα από τα χειρότερα φετινά τους παιχνίδια, προσπαθώντας άναρχα να δημιουργήσουν φάσεις κυρίως με γεμίσματα στην εστία του Πύργου, ο οποίος φάνηκε απειλητικός στις αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να τις ολοκληρώσει.

Καρέ-καρέ

10’ Ο Ζεράι βγαίνει μόνος του με το τέρμα, αλλά το σουτ του διώχνει σε κόρνερ ο Μονιώδης

45’ Εκτέλεση φάουλ του Βαϊντερλή, η μπάλα κοντράρει και αλλάζει πορεία, αλλά ο Μονιώδης διώχνει τελευταία στιγμή και στην επαναφορά ο Μελέκος αστοχεί με κεφαλιά

60’ Ο Βασιλάκης περνάει τον Κωττατή που είναι εκτός εστίας, αλλά ο Γιοβανάκης τον προλαβαίνει

68’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Βολάκη που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το χέρι

91’ Μακρινό σουτ του Χατζηλάμπρου, διώχνει σε κόρνερ ο Μονιώδης που αιφνιδιάζεται

Πύργος: Μονιώδης, Κουφούδης Δ., Ζερβούδης (65’ Κεφαλονίκας), Σαραντάκης, Κοντογεώργης, Μαργουνής, Στάμαργας, Λοϊζος, Βασιλάκης Σ. (90’ Παπλός), Βολάκης, Μανδαλιανός (80’ Μανές Λ.)

Κανάρης: Κωττατής, Χατζηλάμπρου Δ., Γρίγος, Σοβατζής Α., (87’ Βαρκάρης), Γιοβανάκης, Λέσι, Βαϊντερλής (70’ Μονίαρος), Μελέκος, Ατσάλης (46’ Φόρσος), Κωστάλας, Ζεράι

Το πρόσωπο: Ξένος Μονιώδης: Ο πρώην τερματοφύλακας του Κανάρη, στα 38 του χρόνια, έδειξε ότι είναι ακόμα από τους καλύτερους τερματοφύλακες της Χίου, αφού όποτε χρειάστηκε έσωσε την εστία του.

Φωτο 3: Ισόπαλοι Μικρασιατική και Δάφνη

Φωτο 4: Το πρόσωπο: Λάμπρος Αποστολής

Ισόπαλοι Μικρασιατική και Δάφνη

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Μικρασιατικής με τη Δάφνη στο δημοτικό στάδιο Χίου, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς μετά το ισόπαλο 1-1. Αυτή ήταν η δεύτερη μόλις ισοπαλία για τους φιλοξενούμενους στο πρωτάθλημα, με τους γηπεδούχους να μετρούν πλέον πέντε.

Καρέ-καρέ

2’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ράλλης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, 0-1

14’ Ο Ξηνταριανός διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Ράλλη

17’ Ο Μοσχούρης σουτάρει έξω από την περιοχή, ο Ξηνταριανός κάνει λάθος εκτίμηση και ο Κουτελάκης από κοντά ισοφαρίζει, 1-1

71’ Σουτ του Εξαδάκτυλου έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ

80’ Σέντρα σουτ του Μισυρλή πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια

90’ Ο Σεζένιας βγήκε απέναντι από τον Χαβιάρα αλλά καθυστέρησε και το σουτ κόντραρε

Οι γηπεδούχοι  απείλησαν στο δεύτερο μέρος με τους Εξαδάχτυλο και Αναγνωστάκη, ενώ η Δάφνη έχασε σημαντική ευκαιρία στο τέλος του αγώνα με τον Σεζένια.

Μικρασιατική: Χαβιάρας, Παγούδης, Ferhati, Gjika, Μοσχούρης, Αναγνωστάκης, Λιτσάκης (82’ Καλαϊτζής), Εξαδάκτυλος, Κουτελάκης Φαν. (76’ Μηναδάκης), Φαφαλιός (72’ Μισυρλής), Ράλλης

Δάφνη: Ξηνταριανός, Μηλιώτης, Χίτζιος, Ελευθερίου, Μαμούνας Μ. (82’ Ψυχής), Κλήμης, Σεζένιας, Σταματελόπουλος, Φεγγουδάκης, Χρυσίνας Κ. (58’ Καλαμάκης), Μουλάκης Σ. (45’ Σκουρλής)

Το πρόσωπο: Λάμπρος Αποστολής: Ανέλαβε χρέη πρώτου προπονητή, αφού ο Κλήτος Κανετίδης έλειπε εκτός Χίου, αλλά δεν κατάφερε να πάρει την 17η νίκη για τη Δάφνη στο πρωτάθλημα

Άνετο απόγευμα για τον Ηρακλή

Με 6-0 συνέτριψε τον Άτλα ο Ηρακλής στα Θυμιανά και ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με τον Κανάρη αλλά υστερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας. Η ομάδα του Ξύδα προηγήθηκε στο 10΄ με προβολή του Μονιού μετά από σέντρα του Ζαμπετάκη Α. Το 2-0 έγινε στο 39΄ με αυτογκόλ του Γαϊτάνου, μετά από κάθετη του Ζαμπετάκη Ν., ενώ το 3-0 στην εκπνοή του ημιχρόνου, με πέναλτι που κέρδισε ο Μονιός και εκτέλεσε εύστοχα ο Σκανδάλης. Ο Πουλιός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 51’ στην αντεπίθεση, ο Μονιός έκανε το 5-0 στο 71΄ με πλασέ και το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Σκανδάλης με πλασέ.

Στο ρελαντί ο Όμηρος το Κλασσικό που υποβιβάστηκε

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία ο Όμηρος επικράτησε άνετα του Κλασσικού στο δημοτικό στάδιο Χίου με 0-4 και παρέμεινε στην 4η θέση, ενώ πλησίασε την 3η Δάφνη στους 3 βαθμούς. Το Κλασσικό γνώρισε την 18η ήττα του, με αποτέλεσμα να υποβιβαστεί και μαθηματικά στη Β΄ κατηγορία, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε ο Κούτικας στο 17΄ με σουτ, ενώ το 0-2 έκανε ο Πελαντής στο 39΄ με καρφωτή κεφαλιά. Ο Αγορής είχε δοκάρι στο 56΄, ο Ρες ανάβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 στο 62΄ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, ενώ ο Πελαντής έγραψε το τελικό 0-4 στο 86’.

Χωρίς νικητή το Λέων-Ποσειδώνας

Από πέντε ισοπαλίες μετρούν πλέον Λέων και Ποσειδώνας, αφού αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα στο Φαφάλειο. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν έτσι την ευκαιρία να ανεβούν στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Λέων βγήκε ξανά από τα play out, εκμεταλλευόμενος την ήττα της Καλαμωτής από τον Ατρόμητο. Μετά το τέλος του αγώνα η διοίκηση του Ποσειδώνα εξέδωσε ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τη διαιτησία στον αγώνα. Η ανακοίνωση:

«Τα μέλη του ΔΣ της ΕΦΚ Ποσειδών, νιώθουμε την ανάγκη να διαμαρτυρηθούμε γι αυτό που συνέβη σήμερα στον αγώνα Λέων-Ποσειδώνα, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά για την ομάδα μας παιχνίδι, με έναν διαιτητή (κ. Ν. Επιτροπάκης) ο οποίος ήταν εκτός τόπου και χρόνου, καθώς και τον επόπτη (κ. Σκαπινάκης). Πιο συγκεκριμένα ο επόπτης  κάθε επίθεση της ομάδας μας την ανέκοπτε με ανύπαρκτα  οφσάιντ.

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, ο τερματοφύλακας της αντίπαλης ομάδας καθυστέρησε  το παιχνίδι πέντε λεπτά, όντας εκτός αγωνιστικού χώρου αλλάζοντας παπούτσια με την άδεια του διαιτητή! Επίσης, πάλι στο δεύτερο ημίχρονο, παίχτης του Λέοντα βρέθηκε στο έδαφος γιατί τον βρήκε η μπάλα στο πρόσωπο, μένοντας και αυτός ξαπλωμένος άλλα πέντε λεπτά. Σημειώνουμε και τις καθυστερήσεις των αλλαγών.

Ως δια μαγείας ο κ. Επιτροπάκης ξέχασε τα τόσα λεπτά καθυστερήσεων και έληξε τον αγώνα ακριβώς στο 90΄. Ρωτώντας ο γενικός αρχηγός το λόγο που δεν κρατήθηκαν καθυστερήσεις, απάντησε ότι έχει το δικαίωμα να μην κρατήσει. Όταν απευθυνθήκαμε  στον παρατηρητή διαιτησίας κ.  Μαχαίρα, για την εικόνα των διαιτητών στο σημερινό παιχνίδι, μας απάντησε «τι να  κάνω , να μπω να σφυρίξω εγώ;»

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα, ο κ. Επιτροπάκης είδε μόνο φιλάθλους του  Ποσειδώνα στον αγωνιστικό χώρο και όχι του Λέοντα που είχαν μπει πολύ πιο πριν.

Δεν ζητάμε εύνοια, ούτε δικαιολογούμαστε για την αγωνιστική μας εικόνα, ζητάμε σωστές διαιτησίες και να μην βγάζουν οι διαιτητές το κόμπλεξ τους σε κάποια συγκεκριμένα σωματεία. Ας προστατεύσουμε όλοι μαζί το χιώτικο ποδόσφαιρο και ελπίζουμε να είναι η τελευταία φορά που προβαίνουμε σε μια τέτοια κίνηση.»

Νίκη-ανάσα για τον Ατρόμητο

Επιστροφή στις νίκες για τον Ατρόμητο, καθώς επικράτησε στον Αγ. Γιώργη, της Καλαμωτής με 4-0 και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με γκολ του Νύκτα στο 26΄, ενώ διπλασίασε τα τέρματα του με τον Μερκούρη στο 52΄. Στο 63΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ρεζνίκος για εξύβριση, ενώ στο 72΄ ο Σούκας Π. έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Τσόφλιας στο 79΄, με την Καλαμωτή να τελειώνει το παιχνίδι με 9 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Ορφανούδης Σ.στο 80’.

Έκτο διπλό για τις Καρυές

Με το διπλό έφυγαν οι Καρυές από την Σέντα, επικρατώντας της Ένωσης με 1-2 και κλείδωσαν την παραμονή τους στην Α΄ κατηγορία, με την Ένωση να μπαίνει πλέον σε περιπέτειες. Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό στο πρώτο μέρος, ενώ στο 70΄ η Ένωση έμεινε με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Πιπερίδης με 2η κίτρινη, γιατί σημείωσε γκολ με το χέρι. Οι Καρυές προηγήθηκαν στο 74’ με σουτ του Σταυρόπουλου έξω από την περιοχή και κλείδωσαν τη νίκη στο 81΄ με σουτ του Τσαφαρά. Το μόνο που κατάφερε η Ένωση ήταν να μειώσει στο τελικό 1-2, με τον Καλογεράκη.