2.4.2013 18:04

Τα παιχνίδια της Α' Κατηγορίας Ποδοσφαίρου

Πέρασε δεύτερος ο Ατρόμητος

Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πέρασε ο Ατρόμητος που επικράτησε 2-1 της αξιόμαχης και μαχητικής ομάδας των Καρυών, η οποία αν και έχει υποβιβαστεί εδώ και καιρό στην Β' Κατηγορία, πάλεψε το παιχνίδι. Η ομάδα του Λάγαρη πήρε το προβάδισμα στο 52', μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρούσου και κεφαλιά του Λελάκη μέσα από την μικρή περιοχή. Ο Μουλάκης στη συνέχεια αστόχησε με εκτέλεση πέναλτι, αφού νικήθηκε από τον Μπουζάνη, αλλά ο Νύκτας ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 68' με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Σταματελόπουλου. Στο 80' ο Σταματελόπουλος προσπάθησε να αλλάξει το παιχνίδι σε μία αντεπίθεση των γηπεδούχων, με την μπάλα να βρίσκει στην πλάτη του Στουπακη και ο μέσος του Ατρομήτου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφού εξύβρισε τον διαιτητή. Την νίκη τελικά στο συγκρότημα του Γιάννη Σούκα έδωσε ο Μουλάκης με πλασέ από το ύψος του πέναλτι μετά από ασίστ του Σέργη.

Ήττα για την Δάφνη από τον Βαρβασιακό

Η Δάφνη ηττήθηκε από τον Βαρβασιακό στο δημοτικό στάδιο Χίου και έχασε τις όποιες ελπίδες είχε για κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Δαφνώνα, που παρατάχθηκε χωρίς τον αρχηγό της Κώστα Σεζένια, προηγήθηκε στο 36’ μετά από ατομική ενέργεια του Ζαμπετάκη που ξεκίνησε από την σέντρα, μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση πλάσαρε εύστοχα.

Στο 63’, μετά από εκτέλεση κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, ο Κλήμης έπιασε την πρώτη κεφαλιά για τον Ζαμπετάκη, ο οποίος με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Κιάφα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε. Στο 67ο λεπτό ο Ντεμίρι παίζει ωραία το "1-2" με τον Κωφό και πλασάρει εύστοχα τον Παϊδούση, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Ντεμίρι πέτυχε την ανατροπή για τον Βαρβασιακό στο 72΄, όταν πέρασε και τον Παϊδούση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 20ο λεπτό του αγώνα ο Κάτσαρης είχε αποβάλει τον τερματοφύλακα Μαυρογίαννη από τον πάγκο της Δάφνης για εξύβριση.

Μοιράστηκαν τους βαθμούς Λαίλαπας και Όμηρος

Ο Λαίλαπας εξασφάλισε τον βαθμό που χρειαζόταν για να παραμείνει και μαθηματικά στην κατηγορία, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Όμηρο, στο Φαφάλειο. Από την άλλη, ο κυπελλούχος  Όμηρος παρ’ όλο που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, δεν μπορούσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Στο 7ο λεπτό ο Πολίτης έβγαλε παράλληλη μπαλιά και με προβολή ο Α.Πιτσικούλης άνοιξε το σκορ. Στο 17’ ωραία κίνηση του Ψαρούδη από δεξιά, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ισοφάρισε για τον Όμηρο σε 1-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αγορής έκανε λάθος στο κέντρο του γηπέδου, με τον Ζαννίκο Γ. να κλέβει την μπάλα και να πασάρει στον Πιτσικούλη Α., που έκανε προσποίηση μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο 75ο λεπτό ο σκόρερ των δύο γκολ του Λαίλαπα, Α.Πιτσικούλης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Πέντε λεπτά αργότερα, μετά από ωραίο συνδυασμό των Ψαρούδη και Καρβέλα, ο δεύτερος έκανε παράλληλη σέντρα από δεξιά στο πρώτο δοκάρι για τον Πελαντή, που από κοντά ισοφάρισε για τον Όμηρο.

Nίκη για την Μικρασιατική με 5-2 επί του Πύργου

Στο δημοτικό στάδιο, σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις και γκολ, η Μικρασιατική επικράτησε 5-2 του Πύργου και τον έπιασε στην 8η θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10’, με ατομική ενέργεια του Σκανδάλη και έκαναν δύο τα τέρματά τους στο 25’ με κεφαλιά του Οικονόμου, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Δάνδουλας μείωσε με κεφαλιά στο 55’ σε 2-1, αλλά ο Σκανδάλης με πέναλτι (το κέρδισε ο Βίδλος) έδωσε και πάλι αέρα δύο γκολ στην Μικρασιατική στο 58’. Στο 75ο λεπτό ο Δάνδουλας έκανε το 3-2 για τον Πύργο με ατομική ενέργεια, αλλά ο Βίλδος στο 83’ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε εύστοχα για το 4-2. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Μαλιώρας στο 90’, μετά από κάθετη μπαλιά του Σκανδάλη. Στις καθυστερήσεις ο

Μπουλαζέρης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Ανέβηκε 7ος ο Ηρακλής

Άνετη νίκη πήρε ο Ηρακλής στα Θυμιανά, αφού επικράτησε του ουραγού Κοφινά με 3-1.Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Γούτη, μετά από ασίστ του Τέττερη, ενώ ο Αφεντής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Κοφινάς μείωσε σε 2-1 με σουτ έξω από την περιοχή του Καμπούρη, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στην επανάληψη ο Καΐτης, με πλασέ από κοντά, μετά από ριμπάουντ.

Οριστικά στα μπαράζ η Ελάτα

Δεν κατάφερε να αποφύγει τελικά την διαδικασία των μπαράζ του υποβιβασμού η Ελάτα, αφού παρά την σημαντική νίκη που πέτυχε επί της Καλαμωτής με 3-2, ο Λαίλαπας εξασφάλισε την παραμονή του μετά τον βαθμό που πήρε, με αντίπαλο τον Όμηρο. Ο Σαραντάκης άνοιξε το σκορ στο 25΄ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, μετά από άστοχη έξοδο του νεαρού τερματοφύλακα της Καλαμωτής Γκοτζάι Μ. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55΄ ο Κανάριος δοκίμασε το σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Κούτσουρας Γ. και στην επαναφορά ο Κυριακούδης με πλασέ ισοφάρισε για την Καλαμωτή. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκιάλης έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σαραντάκης στο 69΄ έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, με πλασέ. Ο ίδιος παίκτης έδωσε τελικά την νίκη στην ομάδα του στο 75΄, με πλασέ από κοντά, σημειώνοντας χατ-τρικ, με τους φιλοξενούμενους όμως να διαμαρτύρονται για οφσάιντ.

Ειδήσεις σήμερα. Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.

Τα νέα της Χίου κάθε Παρασκευή στην πόρτα σας. Γίνετε συνδρομητής της εφημερίδας «πολίτης» συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική φόρμα εδώ.