Αθλητισμός

28/3/16 12:32

τελ. ενημ.: 20/2/18 19:22

Πολυνίκης επιστρέφει από την Πάρο ο Ν.Ο.Χ.

Σημαντικές διακρίσεις πέτυχε η ομάδα Ιστιοπλοϊας του Ναυτικού Ομίλου Χίου που συμμετείχε στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε στην Πάρο από τις 25 έως τις 27 Μαρτίου.

Πρώτη στη γενική κατάταξη (αγόρια - κορίτσια) και πρώτη στα κορίτσια στην κατηγορία σκαφών laser 4,7 αναδείχθηκε η Δέσποινα Γεωργούλη.

Τη 2η θέση στη γενική κατάταξη και την 1η στα αγόρια, στην κατηγορία σκαφών optimist κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Αναδιώτης, την 5η θέση στη γενική κατάταξη και την 3η στα αγόρια ο Φάνης Ζήσης, τη 2η στην κατηγορία τζούνιορ και την 20η στη Γ.Κ. ο Νίκος Γεωργούλας και τέλος την 3η στην κατηγορία τζούνιορ και την 23η στη γενική κατάταξη ο Αδαμάντιος Μπουλής.

Παράλληλα ο ΝΟΧ πήρε την πρώτη θέση ως πολυνίκης όμιλος με τα περισσότερα κύπελλα για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Τέλος στους αγώνες πρόκρισης για την Εθνική Ομάδα ο Ναυτικός Όμιλος Χίου συμμετέχει με 6 αθλητές στην κατηγορία όπτιμιστ και 2 στην κατηγορία σκαφών laser 4,7.

Να σημειωθεί ότι στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα συμμετείχαν 14 όμιλοι με 110 αθλητές στην κατηγορία σκαφών optimist και 29 στην κατηγορία laser.