11.5.2012 22:27

Πολύ σκληρή για να πεθάνει (BINTEO)

• ΔΕΙΤΕ ΣΕ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Η ομάδα του ΕΛΜΑ/ΝΟΧ επικράτησε του Ολυμπιακού στη διαδικασία των πέναλτι με 11-10, σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς και πάει την Κυριακή στον Πειραιά για τον τρίτο και τελευταίο αγώνα της χρονιάς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του νησιού μας να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, αφού εκμεταλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω (είχε 2/3 στο ξεκίνημα) και έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο με το σκορ στο 3-1. Ο Μάκης Βολτυράκης επέλεξε και πάλι να γυρίσει πίσω τον φουνταριστό για βοήθεια, ώστε να γίνει το σουτ από την κορυφή και αυτό είχε αποτέλεσμα, αφού τα σουτ του Ολυμπιακού δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Στις αρχές του δευτέρου οκταλέπτου η ομάδα του Πειραιά μείωσε σε 3-2 με τον Μουρίκη, για να δώσει και πάλι αέρα δύο γκολ στον ΕΛΜΑ/ΝΟΧ ο Μιράλης με πέναλτι, ενώ ο Δελακάς έκλεισε το οκτάλεπτο κάνοντας το 4-3.

Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους γηπεδούχους αφού οι παίκτες του Βλάχου με σερί 0-2 (Κόλιανιν και Φουντούλης) πήγαν προηγούμενοι στο τελευταίο μέρος. Λίγο πριν το τέλος του τρίτου μέρους ο Ντόσκας αστόχησε σε πέναλτι αφού σημάδεψε το δοκάρι του Δεληγιάννη.

Το τελευταίο οκτάλεπτο άρχισε με τον ΕΛΜΑ/ΝΟΧ να ισοφαρίζει με γκολ του Γαβαλά, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Κόλιανιν (πρώτος σκόρερ του αγώνα). Οι δύο ομάδες αμέσως μετά ήταν πολύ νευρικές, δεν απείλησαν ιδιαίτερα, για να φτάσουμε στο 1:19 πριν το τέλος, όταν ο Ντόσκας με γκολ ισοφάρισε για την ομάδα μας. 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ο Χατζηθεοδώρου έκανε το λάθος και ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση. Η γραμματεία όμως δεν ξεκίνησε ποτέ το χρονόμετρο και μετά από συνεννοήσεις δόθηκαν 3 δευτερόλεπτα στον Ολυμπιακό για να εκδηλώσει επίθεση με παίκτη παραπάνω. Τίποτα δεν άλλαξε και οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στις δύο τρίλεπτες παρατάσεις οι ομάδες έπαιξαν χωρίς τους Χατζηθεοδώρου, Γαβαλά, Μάζη και Δελακά, αφού συμπλήρωσαν τρεις αποβολές. Στο πρώτο τρίλεπτο ο ΕΛΜΑ/ΝΟΧ πήρε το προβάδισμα χάρη στο αυτογκόλ (!) παίκτη του Ολυμπιακού, που γύρισε λανθασμένα τη μπάλα στον Δεληγιάννη, ο οποίος ήταν εκτός τέρματος.

Στο δεύτερο τρίλεπτο, ο Καραμπέτσος κράτησε ζωντανή την ομάδα μας με δύο εντυπωσιακές αποκρούσεις, αλλά νικήθηκε από τον Φουντούλη λίγο πριν το τέλος με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι.

Τα πέναλτι

Μπλάνης αποκρούει ο Καραμπέτσος, Μιράλης 8-7, Κόλιανιν 8-8, Θεοδωρόπουλος 9-8, Φουντούλης Γιάννης αποκρούει ο Καραμπέτσος, Φουντούλης Γιώργος 10-8, Σχίζας 10-9, Βλοντάκης δοκάρι, Κολόμβος 10-10, Ντόσκας αποκρούει ο Δεληγιάννης, Μπλάνης αποκρούει ο Καραμπέτσος, Μιράλης 11-10

Μετά το τέλος του αγώνα, δημιουργήθηκε σύρραξη έξω από την πισίνα, που κράτησε για τουλάχιστον δέκα λεπτά. Πρωταγωνιστής ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος, ο οποίος επιχείρησε να χτυπήσει τον παίκτης του ΕΛΜΑ/ΝΟΧ Γιάννη Γαβαλά.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-2, 0-2, 2-1, 1-0 (1ο τρίλεπτο παράτασης), 0-1 (2ο τρίλεπτο παράτασης), 4-3 στα πέναλτι.

ΕΛΜΑ/ΝΟΧ (Μάκης Βολτυράκης): Χατζηθεοδώρου 1, Θεοδωρόπουλος 2, Μιράλης 4, Γαβαλάς 1, Ντόσκας 1, Γιώργος Φουντούλης 2.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Σχίζας 2, Μουρίκης 1, Δελακάς 1, Κόλιανιν 3, Φουντούλης Γιάννης 2, Κολόμβος 1.