7.3.2014 11:04

Πήρε το ντέρμπι η Δάφνη

ΜΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν, η Δάφνη κατάφερε να πάρει τη νίκη με το επιβλητικό 3-0 στο ντέρμπι με τον Ατρόμητο και να τον ρίξει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ παράλληλα διατήρησε το εντός έδρας αήττητο της, με 7 νίκες και 3 ισοπαλίες.  Η ομάδα του Δαφνώνα εκμεταλλεύτηκε δύο φορές τα στημένα και σκόραρε (φάουλ και κόρνερ),  ενώ αντίθετα η ομάδα του Αγ. Γεωργίου δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις περισσότερες ευκαιρίες που της δόθηκαν από τα στημένα.
Η Δάφνη μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και απείλησε με τις δυνατές εκτελέσεις των πλαγίων του Παπαλάνη, με την κεφαλιά του Ελευθερίου να περνάει λίγο άουτ. Στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, με τον Τσαφαρά να εκτελεί φάουλ από το ύψος του κέντρου, τους Μουλάκη και Τσέμι να πηδάνε για την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Χαβιάρα (δεν είναι ξεκάθαρο ποιος βρίσκει τη μπάλα, αλλά το γκολ χρεώθηκε στον Μουλάκη). Ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά στο 10’, με το δυνατό σουτ του Σ.Σούκα από φάουλ να καταλήγει στην αγκαλά του Νησιώτη. Στο 17’, ο Κλήμης επιχείρησε ψιλοκρεμαστό σουτ σχεδόν από τα 40 μέτρα και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χαβιάρα, ενώ στη συνέχεια της φάσης δόθηκε επιθετικό φάουλ. Ένα λεπτό αργότερα ο Κιάφα σέντραρε, ο Νύκτας έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά και πάλι ο Νησιώτης μπλόκαρε εντυπωσιακά. Στο 25’ ακυρώθηκε γκολ για τον Ατρόμητο, όταν ο Σ.Σούκας εκτέλεσε φάουλ, ο Νανάκης πήρε την πρώτη κεφαλιά, και ο Νύκτας με κεφαλιά-ψαράκι την έστειλε στα δίχτυα, αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Στα τελευταία είκοσι λεπτά μέχρι το ημίχρονο, δεν παίχτηκε καθόλου ποδόσφαιρο, με τον Ατρόμητο να κερδίζει συνεχώς φάουλ, αλλά να μην καταφέρνει να πετύχει κάποιο γκολ.
Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης η Δάφνη διπλασίασε τα τέρματά της,  με τον Σταματελόπουλο να εκτελεί κόρνερ και τον Πελαντή με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι να νικάει τον Χαβιάρα.  Ο Κούτικας στο 55’ έβγαλε ωραία σέντρα, με την μπάλα να στρώνεται στον Σ.Σούκα που έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ελευθερίου και κατέληξε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Παλαύρας εκτέλεσε φάουλ, ο Μερκούρης έκανε την προβολή, αλλά ο Νησιώτης μπλόκαρε εύκολα. Στο 58’, σουτ του Σταματελόπουλου έξω από την περιοχή κοντράρει, αλλάζει κατεύθυνση και περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Νέο σουτ του Τσαφαρά στο 67’ αποκρούει ασταθώς ο Χαβιάρας, στην επαναφορά ο Σταματελόπουλος σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Ο Τομάζος στο 69’ έβγαλε σέντρα για τον Κλήμη που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο. Ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες στο 76’, αφού ο Μερκούρης αποχώρησε τραυματίας, ενώ είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές. Ωραία ενέργεια και σουτ του Παπαλάνη έξω από την περιοχή στο 82’, η μπάλα δίπλα από το κάθετο. Ο Ατρόμητος απείλησε για τελευταία φορά στο 88’, με το σουτ του Κούτικα μέσα από την περιοχή να περνάει λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 88’, λόγω της 2ης κίτρινης κάρτας στον Τσέμι, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων , ο Σεζένιας έβγαλε κάθετη στον Σγουράκη, που φεύγει από δεξιά, κάνει τη σέντρα και ο Πελαντής με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Χαβιάρα για το τελικό 3-0.
ΔΑΦΝΗ: Νησιώτης, Παπαλάνης, Τομάζος, Ελευθερίου, Χειλάς, Κλήμης, Τσαφαράς (65΄ Σεζένιας), Μηλιώτης (63΄ Σγουράκης), Πελαντής, Μουλάκης, Σταματελόπουλος (76΄ Ναρλιάν)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Χαβιάρας, Μερκούρης, Κούτικας, Τσέμι, Παλαύρας, Νανάκης (58΄ Σέργης), Σούκας Σ., Κιάφα (74΄ Λουκέρης), Νύκτας, Σούκας Π., Πουλιός (45΄ Κύλης)