24.3.2014 13:01

Παγχιακά σερβίς στη Σίνδο

ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟΙ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΙΝΚ ΠΟΝΓΚ

Το Σαββατοκύριακο 1-2 Μαρτίου  οι μικροί αθλητές και αθλήτριες του Παγχιακού Γ. Σ. πήραν μέρος στο Ανοικτό Τουρνουά της Σίνδου που διοργανώνει τα τελευταιά χρόνια με μεγάλη επιτυχία η Τοπική Επιτροπή Βορείου Ελλάδος. Η ομάδα του Παγχιακού πήρε μέρος με οκτώ αθλητές και αθλήτριες , οι οποίοι αγωνίστηκαν στη κατηγορία των παμπαίδων – παγκορασίδων και στις κορασίδες . Όλοι οι αθλητές έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και έδειξαν για άλλη μία φορά ότι βρίσκονται σε πολύ καλό επίπεδο, είναι ανταγωνιστικοί και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα υπόλοιπα παιδιά της ηλικίας τους. Στη κατηγορία των παγκορασίδων η Κουτσουράκη Άρτεμις έδειξε για άλλη μια φορά ότι δίκαια συγκαταλέγεται στις κορυφαίες αθλήτριες της κατηγορίας καταλαμβάνοντας την 5η θέση στο τουρνουά με μία μόνο ήττα στο ενεργητικό της. Η Κουτσουράκη Σταματίνα κατέλαβε την 25η θέση και η Κάβουρα Σοφία την 26η σε σύνολο  29 αθλητριών. Στη κατηγορία των παμπαίδων ο Σίμος Σωτήρης κατέλαβε την 14η θέση και έδειξε ότι του χρόνου θα είναι ένας από τους πρωταγωνιστές στην κατηγορία αυτή. Ο  Γαρρής Στέφανος κατέλαβε την 3η θέση στους αγώνες διαβάθμισης (όλοι οι χαμένοι παίζουν μεταξύ τους) και την 41η στη γενική κατάταξη, ο Τουρνής Γιάννης την 55η και ο βενιαμίν της ομάδας και πρωτάρης σε αγώνες Χαζίρης Ισίδωρος την 62η θέση σε σύνολο 73 αθλητών που πήραν μέρος. Στη κατηγορία των κορασίδων η Ζαννικου Υπατία κατέλαβε την 26η.
     Οι αγώνες έγιναν σε δυο φάσεις. Στη πρώτη φάση ήταν χωρισμένοι σε ομίλους και στη δεύτερη φάση γινόταν αγώνες νοκ-άουτ. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο τουρνουά είναι το μεγαλύτερο από συμμετοχές που πραγματοποιείται πανελλαδικά και φέτος έπιασε τον αριθμό ρεκόρ των 257 αθλητών.