7.4.2015 12:42

Οριστικά 3η η Δάφνη

Η Δάφνη ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής με αντίπαλο τον Όμηρο, με σκορ 1-0 και κλείδωσε την 3η θέση, αφού απομακρύνθηκε από τον αντίπαλο της στους 4 βαθμούς. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στο πρώτο και τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία στο δεύτερο.

Καρέ-Καρέ

14’ Ο Ρες στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και άουτ με σουτ από πλάγια

18’ Μετά από κόρνερ και αναμπουμπούλα, ο Νησιώτης διώχνει σε κόρνερ και πάλι

26’ Γύρισμα του Ρε για τον Πελαντή που δεν βρίσκει τη μπάλα σε κενή εστία

33’ Σουτ του Ψαρούδη, η μπάλα βρίσκει σε πόδι αμυντικού και φεύγει πάνω από το οριζόντιο

48’ Σουτ του Σωτηράκη από πλάγια, ο Ξηνταριανός μπλοκάρει

53’ Εκτέλεση φάουλ του Χρυσίνα, ο Κλήμης μόνος του στο δεύτερο δοκάρι ανοίγει το σκορ με κεφαλιά, 0-1

55’ Ο Πελαντής από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ

65΄ Ο Φεγγουδάκης κάνει ωραία ενέργεια και σουτάρει αλλά διώχνει σε κόρνερ ο Νησιώτης

76΄ Δυνατό σουτ του Ψαρούδη έξω από την περιοχή, αποκρούει δύσκολα ο  Ξηνταριανός και στην επαναφορά ο Παπαλάνης βρίσκει τον Πελαντή, που στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ στον σκόρερ

Δάφνη: Ξηνταριανός, Λατίνας, Σγουράκης, Ελευθερίου,Θεοδωρίδης,Κλήμης, Ψυχής, Φεγγουδάκης, Σταματελόπουλος (84’ Μηλιώτης), Χρυσίνας Κ. (89’ Πολιτάκης)

Όμηρος: Νησιώτης, Παπαλάνης, Κούτσουρας, Κούτικας (87’ Αμπαζής), Γιαζιτζόγλου, Αγορής, Ψαρούδης, Μουλάκης (37’ Σωτηράκης), Πελαντής, Ρες, Γαλάτουλας

Άνετα την Ένωση ο Ηρακλής

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τον Ηρακλή που επικράτησε με 3-0 και πλέον κοιτάζει το μεγάλο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής με τον Κανάρη, όπου με νίκη κατακτά τον τίτλο. Από την άλλη, η Ένωση σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πουλιού, το οποίο είχε κερδίσει ο Ζαμπετάκης Ν. και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 17΄ με τον Ζαμπετάκη Α. από κοντά, μετά από ασταθή απόκρουση του Ζούντα σε σουτ του Κυδωνάκη Γ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ζαμπετάκης Ν. στο 56΄ με σουτ από το ύψος της περιοχής, με την Ένωση να έχει δοκάρια με φάουλ των Βαβούλη (82΄) και Πιπερίδη (86΄).

Πέρασε από τις Καρυές ο Ποσειδώνας

Μετά την ήττα από τον Όμηρο ο Ποσειδώνας επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας με 0-3 εκτός έδρας των Καρυών. Ο Ποσειδώνας κατάφερε να προηγηθεί στο 68’ με τον Χριστοφάκη, ο οποίος πέτυχε και το δεύτερο γκολ της ομάδας του στο επόμενο λεπτό, ενώ έχασε και πέναλτι στο 77’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Rrapushi στο 86΄.

Ισόπαλοι Ατρόμητος και Λέων

Τους βαθμούς μοιράστηκαν Ατρόμητος και Λέων στο γήπεδο του Αγίου Γεωργίου, μετά το ισόπαλο 2-2, με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο τελευταίο 25λεπτο του αγώνα. Ο παραμένει στην κατηγορία αν νικήσει στο Πυργί την τελευταία αγωνιστική, ή αν η Καλαμωτή δεν καταφέρει να νικήσει τις Καρυές, ή αν ο Λέων ηττηθεί από τον Πύργο με διαφορά μέχρι ένα γκολ. Ο Ντεμίρι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 66ο λεπτό και ο ίδιος παίκτης πέτυχε και το 2-0 στο 69′. Ο Μίμαρος μείωσε σε 2-1 στο 76′ και ο Τακτικός ισοφάρισε στο τελικό 2-2 στο 84′.

Μεγάλο διπλό για τον Πύργο

Μεγάλο διπλό για τον Πύργο επί της Μικρασιατικής με σκορ 1-3, που δίνει στην ομάδα του Τριανταφύλλου μια τελευταία ευκαιρία για να αποφύγει τα μπαράζ  στην τελευταία αγωνιστική. Ο Πύργος θα χρειαστεί νίκη με τρία γκολ διαφορά και πάνω για να προσπεράσει τον Λέων στο μεταξύ τους παιχνίδι την τελευταία αγωνιστική  ή νίκη με δύο, έτσι ώστε να στείλει το ματς σε επιπλέον νοκ-αουτ αγώνα κατάταξης, σε ουδέτερο γήπεδο. Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν να μην νικήσει η Καλαμωτή τις Καρυές την τελευταία αγωνιστική, καθώς σε αυτή την περίπτωση, ο Πύργος θα βρεθεί οριστικά στα μπαράζ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 14΄ με τον Βασιλάκη Σ και στο 40’ ο Βολάκης έκανε το 0-2 στην αντεπίθεση. Ο Φαφαλιός μείωσε με πέναλτι στο 59΄, αλλά ο Βασιλάκης Σ. έγραψε το τελικό 1-3 με τον ίδιο τρόπο στο 64’.

Έπεσε στην τελευταία θέση ο Άτλας

Το Κλασσικό πέτυχε τη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 2-1 στα Θυμιανά του Άτλα και τον προσπέρασε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Νεοχωρίου προηγήθηκε με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Licaj και είχε δοκάρι στις αρχές της επανάληψης με τον Βασιλικό. Ο Πλεκιάι ισοφάρισε σε 1-1 για το Κλασσικό δέκα λεπτά πριν το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτι στο 85′, αλλά να παίρνουν τελικά τη νίκη μετά από αυτογκόλ του Bolena στις καθυστερήσεις.