19.4.2013 11:35

Ο … συνήθης ύποπτος τελικός πρωταθλήματος

ΙΩΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΟΛ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΣΥΝΕΧΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΒΑΝΤΑΖ ΣΤΟ ΒΑΟΛ

Οι Ίωνες και ο ΒΑΟΛ επικράτησαν για 3η φορά τη φετινή σεζόν των Ομήρου και ΦΟΒ αντίστοιχα και πήραν την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος. Ο πρωταθλητής θα κριθεί στις τέσσερις νίκες, με τον ΒΑΟΛ να έχει ήδη το πλεονέκτημα των δύο νικών από την κανονική διάρκεια επί των Ιώνων. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει την επόμενη Τετάρτη (24/4) στο Βούρειο.

BΑΟΛ – ΦΟΒ: 74 – 66

Επεισοδιακή πρόκριση για ΒΑΟΛ
Στον πρώτο ημιτελικό, μεταξύ ΒΑΟΛ και ΦΟΒ, οι τυπικά γηπεδούχοι, χωρίς τους Μυτιληνού και Θεοδώρου στη σύνθεσή τους, ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 24-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ είχαν φτάσει τη διαφορά μέχρι και το +11. Στο δεύτερο μέρος όμως ο ΦΟΒ κατάφερε όχι μόνο να ανατρέψει τη διαφορά, αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ, για να πάει τελικά στο ημίχρονο προηγούμενος με έξι πόντους (32-38).
Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η διαφορά έφτασε μέχρι και τους εννέα πόντους υπέρ του ΦΟΒ, με τους παίκτες του Αμέντα να έχουν μπει με ανεβασμένη ψυχολογία και να βρίσκουν επιθετικές λύσεις, εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία του ΒΑΟΛ. Στη συνέχεια όμως ο ΒΑΟΛ βρήκε ρυθμό και με επιμέρους 22-14 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 54-52. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας, μέχρι τα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, εκεί που ο ΒΑΟΛ με ένα επιθετικό ξέσπασμα αύξησε τη διαφορά στο +12 (68-56), που ήταν και η μεγαλύτερη, μια διαφορά που του έδωσε τελικά τη νίκη.
Αμέσως μετά τη λήξη εξελίχθηκαν επεισόδια μεταξύ των παικτών, με αποτέλεσμα οι διαιτητές να κρατήσουν τα δελτία των Πασπαλά και Λαζαρίδη.
 Τα δεκάλεπτα: 24-16, 08-22, 22-14, 20-14
ΒΑΟΛ (Βούλικας-Συμιακάκης): Τσουκάλης, Σακελλάρης, Σουλίκας 19(4), Πατελίδας 2, Κατσούρης 3, Χατζηλάμπρου 15(1), Καλαμάρης 1, Τροβάς 14(2), Καλιμανάς 16(4), Μιχαλιός 4
ΦΟΒ (Αμέντας-Μπατής): Εσκίδης, Πασπαλάς 16(2), Μοσχούρης 5(1), Κουϊμτζής 9, Λαζαρίδης 22(1), Κοττας, Κοϊνάρης 6, Χαμέτης 8, Κλούβας

ΙΩΝΕΣ – ΟΜΗΡΟΣ: 70-64

Η νίκη σφραγίστηκε στο τέλος
Στο παιχνίδι του Κλειστού, οι Ίωνες κατάφεραν και πήραν μια δύσκολη νίκη στο φινάλε επί του Ομήρου με 70-64. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλοι (16-16). Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λαγού έχτισαν διαφορά δέκα πόντων, την οποία κρατούσαν μέχρι και 4ο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Μπόλια να βρίσκουν ρυθμό και ψυχολογία και να μειώνουν, για να ισοφαρίσουν σε 61-61 τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Όμηρος με ένα τρίποντο του Φουντουλάκου προσπέρασε με 63-64, αλλά στη συνέχεια δε μπόρεσε να σκοράρει στο τελευταίο 1,5 λεπτό του παιχνιδιού και έτσι οι Ίωνες με ένα σερί 7-0 πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση για τον τελικό. Για τους Ίωνες δεν αγωνίστηκε ο Κώσταλος, ενώ για τον Όμηροι οι Χορμόβας και Μυλιόρδος.
Τα δεκάλεπτα: 16-16, 20-10, 15-17, 19-21
ΙΩΝΕΣ (Λαγός-Συρίανης): Γιαννακός, Αλεξάκης 5(1), Λαμπρινούδης 6(1), Σταμέλος 2, Μουζακίτης 8, Δρόσος 4, Γραικός 7, Κέλογλου 5, Βολικάκης , Σκορδάλης 11(1), Μενδώνης 10, Σαμιώτης 12(2)
ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας-Λουκάς): Φεγγουδάκης 6(1), Ανδρεάδης 4, Νικολάκης, Λεγάτος 17(1), Χορμόβας, Μακρίδης 9, Ζηλανάκης, Νακόπουλος 6, Φουντουλάκος 3(1), Νικολαίδης, Στακίας 19