22.4.2013 21:35

Nίκη με 11-5 για τον Ν.Ο.Χίου επί του Αργοστολίου

Με 11-5 επικράτησε ο Ναυτικός Όμιλος Χίου του Αργοστολίου, την 22η και τελευταία αγωνιστική της Α1 Πόλο Ανδρών, σε ένα ουσιαστικά αδιάφορο παιχνίδι, αφού οι δύο ομάδες έχουν το μυαλό τους στα play off που αρχίζουν την Τετάρτη. Ν.Ο.Χ. και Αργοστόλι αγωνίστηκαν με πολλές απουσίες, αφού οι φιλοξενούμενοι ήρθαν με εννέα παίκτες στη Χίο, ενώ από τους γηπεδούχους δεν αγωνίστηκαν οι Καραμπέτσος, Κόχειλας, Θεοδωρόπουλος και Βιτέλλας. Χρόνο συμμετοχής πήραν οι μικροί Σαρρής, Κώστας, Κανετίδης, Σωτηριανός, Σωτηράκης και Δεβές. Στο παιχνίδι, το Αργοστόλι προηγηθηκε με 1-3 στα μέσα του πρώτου οκταλέπτου, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπελέγρη με επιμέρους σερί 7-0 πήραν κεφάλι στο σκορ με πέντε γκολ διαφορά, στα πρώτα λεπτά του τετάρτου οκταλέπτου και κατέκτησαν τελικά τη νίκη με 11-5. Αξίζει να σημειωθεί ότι δύο λεπτά πριν τη λήξη του δευτέρου οκταλέπτου αποβλήθηκε με αντικατάσταση ο Μιράλης, γιατί έριξε τη μπάλα στο πρόσωπο αντιπάλου, ενώ στο ημίχρονο ο Κουρέτας απέβαλε με αντικατάσταση τον Γαβαλά του Ν.Ο.Χ. και με κόκκινη κάρτα τον Μητρόπουλο (χάνει το πρώτο παιχνίδι των play off με Ολυμπιακό) του Αργοστολίου για βιοπραγία. Η ομάδα του νησιού μας αν και είχε την ευκαιρία να αγωνιστεί για τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω, δεν το έκανε, για λόγους fair play. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Γιώργος Φουντούλης και Στέλιος Μιμίδης που πέτυχαν από τρία γκολ ο καθένας. Πλέον ο Ν.Ο.Χ. στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Τετάρτης (24/4), όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Βουλιαγμένη (8:00μ.μ. connx tv), στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Η ομάδα που θα πάρει δύο νίκες θα βρεθεί στον μεγάλο. Τα οκτάλεπτα:3-3, 1-0, 3-0, 4-2 ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Μπελέγρης): Μισεντζής, Μιράλης 1, Μιμίδης 3, Κατσουλάκης 1, Δεβές, Κανεγίδης, Κανδιόγλοιυ, Κώστας, Ντούλος 1, Φουντούλης Γιώρ. 3, Σωτηριάνος, Γαβαλάς Ι. Σαρρής, Σωτηράκης, Χατζηκυριακάκης 2 ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ (Θοδωρής Ανδρεάκος): Πλατίδης, Μητρόπουλος, Στελάτος 1, Κατσιγιάννης, Σαλάχας 1, Παπαδόπουλος, Μπορνάζος Χαραλαμπόπουλος 3, Τραυλός