19.1.2015 13:11

Νίκη για τον Όμηρο, το πάλεψε ο Πύργος των πολλών ελλείψεων

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΗΣ Α΄ΤΟΠΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Τέταρτη σερί νίκη για τον Όμηρο, που επικράτησε στα Νένητα του τυπικά γηπεδούχου Πύργου των πολλών απουσιών με 0-2 και έφτασε τους 32 βαθμούς, με τον Πύργο να γνωρίζει την 8η ήττα του στη σεζόν και να παραμένει  στην 11η θέση με 13 βαθμούς.

Καρέ-Καρέ

2’: Ο Κάργατζης με απευθείας κόρνερ λίγο έλλειψε να αιφνιδιάσει τον Νησιώτη που απέκρουσε δύσκολα

5’: Προβολή του Πελαντή πέρασε ελάχιστα άουτ

13’: Ο Μουλάκης δεν μπόρεσε να νικήσει  τον Κωττατή

15΄: Ο Στάμαργας σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά απέκρουσε ο Νησιώτης

32’: Πλάγιο του Ψαρούδη, ο Αγορής κερδίζει τις κόντρες και ανοίγει το σκορ (0-1)

49’: Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Diamanti για μαρκάρισμα

53’: Κεφαλιά του Ψαρούδη πέρασε λίγο άουτ

55’: Προβολή του Πελαντή, η μπάλα άουτ

67΄: Βαθιά μπαλιά του Γιαζιτζόγλου, ο Ψαρούδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Πύργου και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-2)

Πύργος: Σεράφης, Παπλός (59’ Λ,Μανές), Μπατάς, Μαργουνής, Κοντογεώργης, Diamanti, Μπριλής, Λεοντής, Στάμαργας, Κάργατζης, Αλεξόπουλος (50’ Β.Μανές)

Όμηρος: Νησιώτης, Ζαχαρίου (69’ Αμπαζής), Σωτηράκης, Κούτσυρας, Γιαζιτζόγλου, Αγορής, Λαγκώνας (87’ Δ.Κοκοκύρης), Μουλάκης, Πελαντής, Ψαρούδης, Γαλάτουλας

Το πρόσωπο: Ελπιδοφόρος Αγορής: Συνεχίζει να έχει μια σταθερή απόδοση σε όλα σχεδόν τα παιχνίδια του Ομήρου, η οποία επιβραβεύτηκε με το 2ο φετινό του γκολ, με το πρώτο να σημειώνεται και πάλι επί του Πύργου στον πρώτο γύρο.

Νίκη μετ’ επεισοδίων για τον πρωτοπόρο

Η νίκη με 2-1 του Κανάρη με 2-1 στο Φαφάλειο επί του Λέοντα, σημαδεύτηκε από επεισόδια που σημειώθηκαν στον αγωνιστικό χώρο μετά τη λήξη της αναμέτρησης. Ο λόγος της σύρραξης ήταν το μαρκάρισμα από πίσω του Συρρή στον Κωττατή, με τον τερματοφύλακα του Κανάρη να πέφτει στο έδαφος, Στη συνέχεια οι πάγκοι των δύο ομάδων, αλλά και φίλαθλοι, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και για περίπου δέκα λεπτά ακολούθησαν αψιμαχίες! Το αποτέλεσμα των επεισοδίων ήταν να γραφτούν στο φύλλο αγώνα οι Κωττατής και Ζεράι από τον Κανάρη και οι Συρρής και Μίμαρος από τον Λέοντα.

Στα αγωνιστικά, ο Κανάρης προηγήθηκε με τον Βαϊντερλή, μετά από πάσα του Ζεράι, ενώ το 0-2 έγινε με σουτ του Κωστάλα, ύστερα από ασίστ του Βαϊντερλή. Η μείωση του σκορ για τον Λέων ήρθε στις αρχές της επανάληψης με σουτ του Προγούλη.

Άνετα στις Καρυές ο Ηρακλής

Στη 2η θέση της βαθμολογίας παρέμεινε ο Ηρακλής μετά τη νίκη του με 4-0 στην έδρα των Καρυών. Ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Ν.Ζαμπετάκη και δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Ν.Ζαμπετάκης έκανε το 0-2, ενώ ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο 44’, ανεβαίνοντας στην πρώτη 5αδα των σκόρερ.  Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Αφεντής διαμόρφωσε το 0-4 για τους φιλοξενούμενους.

Νίκη για την Δάφνη επί του Άτλα

Ο Άτλας αιφνιδίασε τη Δάφνη στα Θυμιανά, καθώς προηγήθηκε στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι και πήραν τη 12η νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας τελικά με 4-2. Το σκορ άνοιξε στο 7’ ο Δ.Βασιλικός, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Σ.Μουλάκης ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι. Ο Ελευθερίου γύρισε το παιχνίδι, κάνοντας το 1-2 στο 17' και ο Σ.Μουλάκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3, στο 34’. Ο Δ.Βασιλικός μείωσε σε 2-3 στο 39', για να διαμορφώσει το τελικό 2-4 στο 54' ο Σεζένιας.

Πύρρειος νίκη για Ποσειδώνα

Νίκη στον Άγιο Γιώργη για τον Ποσειδώνα με σκορ 1-2, η οποία επισκιάστηκε από τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του Μερκούρι, ο οποίος στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έπεσε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο, όπου και διαπιστώθηκε σπάσιμο της κλείδας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 8΄ με τον Χριστοφάκη, με τον Ατρόμητο να χάνει στο 20’ τον Π.Σούκα (τραυματισμός). Στο 37΄ όμως ο Κιάφα έφερε το ματς στα ίσα, με το νικητήριο γκολ για τον Ποσειδώνα να σημειώνει  ο νεοαποκτηθείς Γούτης στο 47΄.

Εντυπωσιάζει η Ένωση

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την εξαιρετική φέτος Ένωση, η οποία νίκησε με 4-1 εκτός έδρας το Κλασσικό και διατηρήθηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 20 βαθμούς. Στο 3ο λεπτό ο Μαθιούδης έκανε το 0-1 , στο 10' ο νεαποκτηθής Κουτρής έκανε το 0-2 (σκορ ημιχρόνου), στο 47' ο Μεννής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, ο Καραμπουρνιώτης μείωσε στο 85' και ο Μαθιούδης έγραψε το τελικό 1-4 στο 88'.