26.2.2013 14:26

Νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα ΔΑΦΝΗ – ΚΑΝΑΡΗΣ: 3-2

Η δίκαιη νίκη της Δάφνης επι του Κανάρη στο ντέρμπι της Κυριακής δίνει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, αφού ο Ατρόμητος πλησίασε στους τέσσερις πόντους και η Δάφνη στους πέντε. Στους πέντε αγώνες που απομένουν όλα είναι πιθανά, αν ο Κανάρης συνεχίσει να είναι ντεφορμέ, όπως δείχνει τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές. Η ομάδα των Νενήτων γνώρισε την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα, ενώ η Δάφνη, έως ενός σημείου, πήρε πίσω και το αίμα της από την ήττα του πρώτου γύρου με το βαρύ 6-1 στα Νένητα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Δάφνη ήταν καλύτερη και πιο αποτελεσματική, ενώ ο Κανάρης είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του. Στην επανάληψη η Δάφνη κατάφερε να πετύχει γρήγορα και το τρίτο της γκολ, στη συνέχεια προσπάθησε να ελέγξει τον αγώνα και παραχώρησε χώρο στον Κανάρη, αλλά παραλίγο να πληρώσει την τακτική της. Οι πρωτοπόροι αντέδρασαν, μείωσαν σε 3-2 και απείλησαν με ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Σε αργή κίνηση

26`: Σουτ κεραυνός του Παπαλάνη στο δεξί «γ» της εστίας του Μονιώδη, 1-0 για τους γηπεδούχους.

31`: Ο Κιάφα με πλασσαριστό σουτ πετυχαίνει το δεύτερο γκολ της Δάφνης, 2-0.

58΄: Ο Μονιός με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής γράφει το 3-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των φιλάθλων του Δαφνώνα.

70΄: Ο Χρουσάκης με κεφαλιά μειώνει σε 3-1 για τον Κανάρη.

87΄:  Ο Σοβατζής με δυνατό διαγώνιο σουτ μειώνει σε  3-2 για την ομάδα των Νενήτων. Όλοι οι παίκτες της Δάφνης πήγαν πολύ καλά, με κορυφαίο το Σεζένια και πολύτιμους συνεργάτες τους  Γιαζιτζόγλου και Παπαλάνη.

Πολύ κακή η αμυντική λειτουργία του Κανάρη, διασώθηκαν από την ομάδα οι Χωρεψιμάς και Βαϊντερλής στο δεύτερο ημίχρονο.

ΔΑΦΝΗ: Παϊδούσης, Κουιμάνης (77΄ Κλήμης), Σκούφαλος, Ελευθερίου, Γιαζιτζόγλου, Χειλάς, Σεζένιας, Κιάφα (90+1΄ Πουλιός), Κίτρινος (51΄ Μονιός), Ζαμπετάκης, Παπαλάνης

ΚΑΝΑΡΗΣ: Μονιώδης, Ρέππας (45΄ Χρουσάκης), Γρίγος, Σοβατζής, Σαμιώτης, Χωρεψιμάς, Καπός, Πάλλας (72΄ Γιάκας), Ατσάλης, Βαϊντερλής, Λέσι( 45΄ Κάργατζης).