6.3.2017 17:07

Μπορούσε και τη νίκη στο «Χ» με Εθνικό

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν ο Εθνικός και ο ΝΟ Χίου στο μεταξύ τους παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Α1 Υδατοσφαίρισης ανδρών σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στο Ιωνικό κολυμβητήριο της Χίου που έληξε με 8-8.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και έφτασαν σε διαφορά δύο γκολ στη λήξη της πρώτης περιόδου, χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα (1-3). Όμως, στο δεύτερο οκτάλεπτο, η ομάδα του νησιού της μαστίχας κατάφερε να φτάσει δύο φορές στην ισοφάριση (3-3 και 4-4). Το 4-4 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ομάδα του ΝΟ Χίου μπήκε πολύ δυνατά και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 5-4, ενώ έφτασε τη διαφορά στα δύο γκολ (6-4). Ο Εθνικός απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 6-6 και λίγο αργότερα υπήρξε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα. Ο Τζώρτζης αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση (για τέσσερα λεπτά ο ΝΟ Χίου έπαιξε με παίκτη παραπάνω) για αντιαθλητικό χτύπημα, όμως οι νησιώτες δεν εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημά τους, αφού αφ’ ενός ο Τζωρτζάτος απέκρουσε το πέναλτι του Τεσάνοβιτς, αφετέρου το σκορ από 6-6 μετατράπηκε σε 7-7 με το πέρας των τεσσάρων λεπτών.

Ο Γιάννης Θωμάκος ξαναέδωσε προβάδισμα ενός γκολ για την Χίο, όμως ο Εθνικός ισοφάρισε με τον Τσαγκάρη στο τελικό 8-8.

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού ακολούθησε ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων και τα πνεύματα ηρέμησαν μετά από μερικά λεπτά. Ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος του Εθνικού δέχτηκε επίσης κόκκινη κάρτα.

Αναλυτικά τα όσα γράφτηκαν στο φύλλο αγώνα:

«Στο 1:42 της τρίτης περιόδου, ο υδατοσφαιριστής του Εθνικού με το Νο2, Τζώρτζης Ιωάννης, δέχθηκε κόκκινη κάρτα για βιαιοπραγία. Μετά το τέλος του αγώνα, ο υδατοσφαιριστής του Εθνικού με το Νο1, Παναγιώτης Τζωρτζάτος δέχθηκε κόκκινη κάρτα, καθώς κινήθηκε εναντίον φιλάθλων που τον αποδοκίμαζαν ανεβαίνοντας ένα σκαλί στο κάγκελο της κερκίδας. Την ίδια στιγμή ο υδατοσφαιριστής του Εθνικού με το Νο2 Τζώρτζης Ιωάννης, εξύβρισε τη γραμματεία και τους διαιτητές λέγοντας πως “είστε απαράδεκτοι”. Όταν χρειάστηκε η επέμβαση της αστυνομίας και κατόπιν έκκλησης του αλυτάρχη και των διαιτητών του αγώνα αυτή δε δόθηκε προκειμένου να γίνει η ήρεμη απομάκρυνση των παικτών».

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-1, 2-2, 2-2

NOX: Βουκμίροβιτς 3, Θωμάκος 2, Καλής 2, Τεσάνοβιτς

ΕΘΝΙΚΟΣ: Παπαδόγκωνας 2, Κόχειλας, Τσαγκάρης, Μπεριστιάνος, Σιώνης 2, Χονδροκούκης

Ειδήσεις σήμερα. Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.

Τα νέα της Χίου κάθε Παρασκευή στην πόρτα σας. Γίνετε συνδρομητής της εφημερίδας «πολίτης» συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική φόρμα εδώ.