Αθλητισμός

26/6/15 15:14

τελ. ενημ.: 26/6/15 15:14

Με το δεξί ο Όμηρος τα μπαράζ

Την πρώτη του νίκη πέτυχε το απόγευμα της Τετάρτης ο Όμηρος Καλλιμασιάς στα μπαράζ ανόδου για την Γ” Εθνική, αφού επικράτησε της Αναγέννησης Σάμου με 62-58.  Χθες το απόγευμα η ομάδα της Καλλιμασιάς έδωσε τον δεύτερο αγώνα με αντίπαλο τον Ιπποκράτη της Κω και σήμερα παίζει με τον Πανναξιακό.

Η πρώτη νίκη

Ο πρωταθλητής Χίου δεν ξεκίνησε δυνατά στο ματς με τους Σαμιώτες να προηγούνται στα πρώτα λεπτά του αγώνα και τον Όμηρο να ισοφαρίζει (13-13) στο 8′ και να παίρνει κεφάλι στο σκορ, το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος. Στο 16′ οι παίκτες του Μπόλια θα περάσουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (33-22) για να κλείσουν τελικά το ημίχρονο με +10 (35-25).

Στην  επανάληψη ο Όμηρος κρατούσε τη διαφορά (περίπου στο +10), με την Αναγέννηση να ροκανίζει τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο και να φέρνει το ματς στο καλάθι (57-55) στο 38′. Δέκα δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Λεγάτος θα ευστοχήσει στις δύο ελεύθερες βολές και θα διαμορφώσει το 60-57, με τον Τσουρή να ευστοχεί επίσης στις βολές για το τελικό 62-58.

ΟΜΗΡΟΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 62-58

Δεκάλεπτα: 21-19, 14-06,14-16, 13-17

ΟΜΗΡΟΣ (Μπολιας): Δοντας 3, Μοσχουρης 7, Κοκκοτας, Λέγατος 15(2), Φεγκουδακης 2, Κουιμτζης, Μακριδης, Τσουρης 15, Κεμος, Φουντουλακος 2, Χαμετης 2, Στακιας 16

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Ζωντος): Χρυσακης, Ανδρεαδακης 7, Παναγιωτου 7(1), Ροντογιαννης 5, Κιννας, Κάποτας 5(1),Κουτζας, Παναγιωτακοπουλος 3, Τρυφωνοπουλος11, Αντωνουσος 24(1), Μαραθωκαμπιτης

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ-ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ΚΩ 80-68

Δεκάλεπτα : 16-11, 36-26(ημ.), 52-43, 80-68

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Δαμιανίδης): Πολίτης 12(1), Τσεκλένης 2, Καλαβρός, Μάκαρης, Παναγιωτίδης 15(3), Μυλωνάς 5, Κατσαρός 16, Γκιέργκικ 6(1), Τζανιδάκης 3(1), Πασχάλης 13(2), Σκούταρης 4, Οτουντζίδης 4

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κανενόπουλος): Μόσχος, Χρήστου 5, Τσιλιγκίρης, Πλευράκης, Σκούφης 12, Γούναρης, Ασημακόπουλος 15(1), Γκοράτσας 17(1), Βουλιάκης, Κατσούβας,  Γιαννούλης, Τσότσος 19(1)