24.6.2015 19:21

Με το δεξί ο Όμηρος τα μπαράζ

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Όμηρος Καλλιμασιάς στα μπαράζ ανόδου για την Γ” Εθνική, αφού επικράτησε της Αναγέννησης Σάμου με 62-58. Ο πρωταθλητής Χίου δεν ξεκίνησε δυνατά στο ματς με τους Σαμιώτες να προηγούνται στα πρώτα λεπτά του αγώνα και τον Όμηρο να ισοφαρίζει (13-13) στο 8′ και να παίρνει κεφάλι στο σκορ, το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος. Στο 16′ οι παίκτες του Μπόλια θα περάσουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (33-22) για να κλείσουν τελικά το ημίχρονο με +10 (35-25).

Στην επανάληψη ο Όμηρος κρατούσε τη διαφορά (περίπου στο +10), με την Αναγέννηση να ροκανίζει τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο και να φέρνει το ματς στο καλάθι (57-55) στο 38′. Δέκα δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Λεγάτος θα ευστοχήσει στις δύο ελεύθερες βολές και θα διαμορφώσει το 60-57, με τον Τσουρή να ευστοχεί επίσης στις βολές για το τελικό 62-58.

Αύριο οι πρωταθλητές Χίου θα αντιμετωπίσουν τον ισχυρό Ιπποκράτη Κω στις 17:00, παιχνίδι που θα μεταδοθεί πάλι ζωντανά.