16.4.2013 15:17

Μάχη πριν την τελική ευθεία

Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, με τους Ίωνες, Όμηρο και Κοφινά να επικρατούν των ΝΟΘ, ΦΟΒ και Αιγέα, αντίστοιχα.

Οι Ίωνες, δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στον ΝΟΘ και μετά από ένα εύκολο απόγευμα επικράτησαν με 110-44 στο Κλειστό. Έτσι πέτυχαν τη δεύτερη τους κατοστάρα στο πρωτάθλημα και μάλιστα χωρίς τους Σκορδάλη και Κώσταλο, οι οποίοι απουσίαζαν αλλά θα δώσουν το παρόν στο παιχνίδι με τον Όμηρο για τα play-off.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 33-05, 25-13, 22-13

IΩNEΣ (Λαγός): Σαμιώτης 19(2), Aλεξάκης 14(1), Λαμπρινούδης 9(1), Σταμέλος 12(2), Δρόσος 10, Mουζακίτης 8, Γραικός 15, Kέλογλου 5, Bολικάκης 4, Mενδώνης 8, Γιαννακός 6

NOΘ (Παίδας): Eκατομάτης, Παπαδόπουλος, Kακάτσιος 9(1), Φρατζέσκος 2, Tαγκαλης 2, Mενδώνης 8, Tαβλαρίδης 3, Mπούσης 2, Mπακλής 7,Τσιάγκας 11

Ο Όμηρος πήρε τη νίκη με αντίπαλο τον ΦΟΒ, στα Λιβάδια, αφού επικράτησε του με 62-71, μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ και συνέχισαν να προηγούνται μέχρι και το ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 41-37. Η επανάληψη συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τον ΦΟΒ να φτάνει στο τρίτο δεκάλεπτο στη μεγαλύτερη διαφορά +12 υπέρ του και τον Όμηρο να ακολουθεί. Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο και ενώ οι παίκτες του Ομήρου αμύνονταν σε ζώνη, βρήκαν τις επιθετικές λύσεις και την ψυχολογία να προσπεράσουν στο σκορ και λίγο πριν το τέλος να προηγηθούν με ένα σερί 15 πόντων για να πάρουν τελικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 20-18, 13-13, 08-21

ΦΟΒ (Αμέντας-Μπατής): Πλατής 1, Στάθης,Πνευματικούδη, Πασπαλάς 28(3), Μοσχούρης 11, Κουιμτζής , Λαζαρίδης 14(1), Κάκαρης, Κόττας 2, Κοινάρης, Χαμέτης 6, Κλούβας

ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας-Λουκάς): Φεγγουδάκης6, Ανδρεάδης 4, Νικολάκης , Λεγάτος 17(2), Χορμόβας 16, Μακρίδης 2, Ζηλανάκης, Νακόπουλος ,Φουντουλάκος 8(2), Νικολαίδης, Στακίας 17

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της τελευταίας αγωνιστικής, ο Κοφινάς πέτυχε την τέταρτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Αιγέα με 75-66, με τους ηττημένους να τελειώνουν το πρωτάθλημα χωρίς νίκη και μετά από δυο συνεχόμενες σεζόν στην Α' να υποβιβάζονται στη Β' κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 22-11, 15-22, 16-20

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής): Χατζαργυρός 11(3), Τσιλίμης 2, Μιμίδης 5, Βαγιάνος 16(3), Μπλάτσιος 4(1), Φωτεινός 4, Αλοιμονάκης 2, Μαρδάς 6, Ψύλλος 7(1), Σερέπας 4

ΚΟΦΙΝΑΣ (Δέδες): Παπαδόπουλος 2, Αμπατζής 1, Τζανέτος 4, Μπουλούκης 3, Χατζηλάμπρου 20(1), Μοσχούρης 19, Χρυσάκης 1, Μπενέτος 7, Καραματσούκης 7