21.1.2016 12:45

Ηρακλής, όνομα και πράγμα

ΠΕΤΑΞΕ ΕΚΤΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΑΡΗ, ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ

Ο Ηρακλής  προκρίθηκε στον τελικό και ο Ποσειδώνας Καρδαμύλων στον ημιτελικό των αγώνων Κυπέλλου ποδοσφαίρου Χίου.

Η ομάδα των Θυμιανών νίκησε 3-4 τον Κανάρη στην παράταση,  έκανε την  μικρή έκπληξη και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης. Ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος  2-2.             Το παιχνίδι ήταν δραματικό και κράτησε αμείωτο  το ενδιαφέρον των φιλάθλων έως και το τελευταίο λεπτό. Ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ 0-1 στο 2’ με πλασέ του Μονιού, στο 8’ ισοφάρισε ο Κανάρης 1-1 με κεφαλιά του Κωστάλα και πήρε το προβάδισμα  2-1 στο 45’, με σουτ του Ντάμπου.

Στην επανάληψη συνεχίστηκε το θρίλερ. Ο  Μονιός και πάλι στο 68’ ισοφάρισε 2-2  για τον Ηρακλή, ο Αφεντής με πέναλτι στο 99’ έδωσε την πρωτοπορία 2-3 στην ομάδα των Θυμιανών, αλλά τίποτα δεν είχε κριθεί ακόμη.

Ο Κανάρης ισοφάρισε 3-3 με σουτ του Σεζένια στο 105’, αλλά στο 109’ ο Ν. Ζαμπετάκης έστειλε στα επουράνια τους ανθρώπους  Ηρακλή. Με δυνατό βολέ  διαμόρφωσε το τελικό σκορ 3-4 και σκόρπισε τη θλίψη στα Νένητα.

Χωρίς άγχος

Εύκολα, όπως αναμενόταν, ο Ποσειδώνας νίκησε τον Βαρβασιακό 3-0 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Αναγέννηση. Η ομάδα των Καρδαμύλων προηγήθηκε στο 10’  1-0  με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σταματελόπουλου. Το 2-0 πέτυχε ο Ντεμίρι με κοντινό πλασέ στο 64’ και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε και πάλι ο Σταματελόπουλος με σουτ.