26.5.2012 12:30

Ικανός για την υπέρβαση ο Ατρόμητος

ΜΕΤΑ ΤΟ 2-2 ΜΕ ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ, ΑΥΡΙΟ ΥΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΕΛΟΠΑ

Διπρόσωπος ο Ατρόμητος, δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης στο παιχνίδι με τον Πανελευσινιακό, αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2. Η ομάδα του Στ. Παπαθεοδώρου στο πρώτο ημίχρονο ήταν σύνολο επιπέδου Δ` Εθνικής, πέτυχε δύο γκολ και θα μπορούσε να έχει σημειώσει άλλα τρία. Ο Πανελευσινιακός μείωσε στο 45` και, όπως φάνηκε στη συνέχεια, αυτό το τέρμα άλλαξε την ψυχολογία των παικτών και τις ισορροπίες του αγώνα. Στο β’ μέρος ο Ατρόμητος ξέχασε να βγει από τα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα ο Πανελευσινιακός να ισοφαρίσει και να απειλήσει ακόμη και με ήττα τους γηπεδούχους. Η απουσία του Γ. Δίκα αποδείχθηκε σημαντική, αλλά ο ταλαντούχος μέσος που υποφέρει από τενοντίτιδα μάλλον θα απουσιάσει και από τον πολύ δύσκολο αγώνα της Κυριακής με τον πρωτοπόρο Πέλοπα Κιάτου στο δημοτικό στάδιο Χίου.

Σε αργή κίνηση

5`: Σουτ του Κ. Νύκτα στο δοκάρι.

22`: Ο Ζαννίκος με δυνατό μακρινό σουτ ανοίγει το σκορ, 1-0.

29`: Ο διαιτητής Κορδολαίμης  σωστά ακυρώνει γκολ του Παπαευθυμίου ως οφ σάϊντ.

35`: Ο Π. Σούκας με κοντινό σουτ γράφει το 2-0.

45`: Κεφαλιά του Κουϊμτσίδη στο δοκάρι του Στρεφάκη.

46`:Ο Ανδρεάδης μειώνει σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

70`: Ο Μακρίδης πλασάρει από πολύ κοντά άουτ.

77`: Ο Ευαγέλλου αστοχεί σχεδόν εξ’ επαφής.

82`: Ο Ανδρεάδης και πάλι ισοφαρίζει με κοντινό πλασέ.

Χαρακτηριστικό και των δύο ομάδων ήταν τα πολύ σοβαρά αμυντικά κενά, που για τον Ατρόμητο εστιάζονται κυρίως στο κέντρο της άμυνας. Ο Πανελευσινιακός από την πλευρά του με τέτοια άμυνα δεν δικαιούται να έχει σοβαρές απαιτήσεις για καλή πορεία στα μπαράζ. Καλύτεροι από τον Ατρόμητο οι Νιάκας,  Τομάζος, Γεωργούλης και Ζαννίκος (στο πρώτο ημίχρονο). Από τους φιλοξενούμενους καλύτεροι οι Ανδρεάδης, Παπαευθυμίου, Νάκας και Αποστολάτος

Άψογη η διαιτησία των Κορδολαίμη,  Κοτσαμανίδη και Σινιοράκη.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Σταθάκης, Τομάζος, Γεωργούλης, Γκιάλης (54΄Κουτρής), Κούτικας, Νιάκας, Σούκας Σ., Ματέρης, Ζαννίκος (58΄Σέργης), Σούκας Π., Νύκτας Κ. (80΄ Κύλης)

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΑΝΙΑΚΟΣ: Τσουκαλάς, Μπαγδάτογλου (15΄Κουμιτζίδης), Τζαφεράκος, Καριαβούλας, Νάκας, Αποστολάτος (55΄Δούκας), Ευαγγέλου, Μακρίδης, Παπαευθυμίου (60΄Τούσης), Ανδρεάδης, Ατματσίδης

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ:

Κ. ΤΟΜΑΖΟΣ

Έχει κάνει μια πολύ καλή σεζόν και δείχνει να βρίσκεται σε διαρκή άνοδο.

Κρίσιμη  Κυριακή

Μετά από τα δύο πρώτα θετικά αποτελέσματα, ο αγώνας της Κυριακής στις 17:00 στο δημοτικό στάδιο Χίου με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Πέλοπα Κιάτου, έχει αποκτήσει κομβικό χαρακτήρα, γιατί με νίκη ο Ατρόμητος θα ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και θα έχει «το πάνω χέρι» στην υπόθεση της πρόκρισης, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα έχει χάσει τις ελπίδες του.

ΣΤ. ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ (Ατρόμητος)

«Ευτυχήσαμε να ξεκινήσουμε πολύ θετικά, με καλές σκέψεις, πίεση, αλληλοκαλύψεις. Πετύχαμε δύο γκολ, αλλά δεχθήκαμε ένα τέρμα από εκεί που δεν το περιμέναμε στο τέλος του πρώτο ημιχρόνου, που άλλαξε τις ισσοροπίες στο δεύτερο ημίχρονο. Μην ξεχνάμε ότι ο Πανελευσινιακός έχει ένα μπάτζετ 180.000 ευρώ…  Εμείς τονίζω και πάλι ότι επιθετικά το ταλέντο μας περισσεύει, αλλά αμυντικά πρέπει κάποια πράγματα να τα διαχειριζόμαστε καλύτερα.

Είχαμε «σκανάρει» τον αντίπαλο πολύ καλά, ξέραμε τις θετικές και αρνητικές πλευρές του, πάνω σε αυτές δουλέψαμε καλά στο πρώτο μέρος και πετύχαμε τα δύο γκολ, αλλά από εκεί και πέρα είναι θεμιτό μέσα από διαδικασία πίεσης να μην έχεις καθαρή σκέψη και να μην κερδίζεις τις προσωπικές μονομαχίες. Το δεύτερο ημίχρονο που παίξαμε δεν μας αντιπροσωπεύει.

Είχαμε παιδιά που για κάποιους λόγους δεν απόδωσαν αυτό που μπορούν, αλλά δεν μπορούμε να ζητάμε συνέχεια το απόλυτο.

Το παιχνίδι της Κυριακής με τον Πέλοπα δεν είναι κομβικό, με την έννοια ότι δεν υπάρχει παιχνίδι αδιάφορο. Η Σάμος έχασε από τον Πέλοπα στο 89` και ο Πέλοπας κέρδισε 2-0 μέσα στην Ελευσίνα. Αυτός που έχει μεγαλύτερη διάρκεια καλής απόδοσης και προσεγγίζει τους αγώνες από πριν σωστά, έχει τις περισσότερες πιθανότητες να πετύχει το στόχο του. Έχουμε  μπει στη διαδικασία ενός μαραθωνίου, το ταξίδι είναι μακρύ και δύσκολο αλλά ωραίο.»

Ι. ΡΟΚΑΣ ( Πανελευσινιακός)

«Τα δύο πρώτα αποτελέσματα της ομάδας μου δεν είναι θετικά. Μία ήττα και μια ισοπαλία μας έχουν απομακρύνει πέντε βαθμούς από την κορυφή και η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη. Ήμασταν πολύ κακοί με τον Πέλοπα και το ίδιο κακοί στο πρώτο ημίχρονο με τον Ατρόμητο. Ο Πανελευσινιακός έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες, έχουμε αμυντικά προβλήματα, αλλά μπορούμε να τα ξεπεράσουμε όλα. Είμαστε πέντε βαθμούς πίσω από τον πρώτο, αλλά τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμη. Στο πρώτο ημίχρονο είμαστε πολύ κακοί, δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να πετύχει γκολ  και αυτός την εκμεταλλεύτηκε. Στο δεύτερο μέρος επιβάλλαμε το παιχνίδι μας, είχαμε ευκαιρίες ακόμη και για να πάρουμε τη νίκη, αλλά δεν τα καταφέραμε. Γνωρίζαμε ότι ο Ατρόμητος είναι πολύ καλή ομάδα, ξέραμε που πρέπει να τον χτυπήσουμε, αλλά τα καταφέραμε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο που ηρεμίσαμε και παίξαμε όπως μπορούμε. Όλα είναι ρευστά ακόμη στον όμιλο μας, εμείς είμαστε υποχρεωμένοι πια να κυνηγάμε μόνο τις νίκες, μπορούμε να τις πάρουμε και ό,τι προκύψει. Για τη διαιτησία δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, γιατί απο τη θέση που ήμουνα δεν μπορώ να έχω  άποψη αν σωστά ή λανθασμένα μας ακύρωσε τα δύο γκολ ως οφ σάϊντ».