19.3.2012 14:37

Για τρίτο σερί ντέρμπι νικητής ο Ατρόμητος

Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις και πολλά νεύρα, ο Ατρόμητος πήρε σημαντικό τρίποντο επί του Ομήρου με 0-1 και έχει την τύχη στα χέρια του για την κατάκτηση του τίτλου.
  Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 5ο λεπτό, με τον Γκιάλη να μην μπορεί να νικήσει τον Γιαζιτζόγλου. Στο 10' ο Πελαντής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 15' γύρισμα του Φόρσου στον Πελαντή που δεν πρόλαβε για λίγο την μπάλα. Ο Λιτσάκης προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή στο 20' με τον Σωτηράκη να περνάει στη θέση του τραυματία Ζαχαρίου. Τραυματίας αποχώρησε μετά από δέκα λεπτά και ο Ζαννίκος για τον Ατρόμητο, με τον Σέργη να περνάει στη θέση του. Στο δεύτερο, από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων, ο Μπανιάς έκανε ωραία ενέργεια και έβγαλε για τον Φόρσο, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε τη μπάλα.
  Στην επανάληψη οι παίκτες του Ομήρου επέστεψαν με άσπρες εμφανίσεις, σε σχέση με τις μπλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γκιάλης είχε και πάλι την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του να μπλοκάρει ο Γιαζιτζόγλου στο 55'. Στο 60' τρίτη αναγκαστική αλλαγή στο παιχνίδι με τον Μερκούρη στη θέση του τραυματία Μπανιά. Στο 65ο λεπτό ο Ατρόμητος κερδίζει πέναλτι από μαρκάρισμα του Μουλάκη στον Σέργη, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για την υπόδειξη του Τσαπάρα. Ο Παντελής Σούκας ανέλαβε την εκτέλεση και αστόχησε, αλλά στην επαναφορά ο αδερφός του Σίμος έκανε το 0-1. Ο Μερκούρης στο 78' με σουτ ανάγκαασε το Σταθάκη να διώξει. Δύο λεπτά αργότερα ο Κοκοκύρης αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες, λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας. Στο 85' οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Κούτικα πάνω στον Φόρσο και στο 88' οι Πελαντής και Μερκούρης μπερδεύονται από κοντά και χάνουν μεγάλη ευκαιρία.

Τα άλλα παιχνίδια της Κυριακής
Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Κοφινάς επί της Ελάτας με 4-1 στο δημοτικό στάδιο Χίου. Με τους 3 βαθμούς οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους 2 βαθμούς από την Αναγέννηση και στους 3 από τον Πύργο, έχοντας μάλιστα αγώνες λιγότερους. Τα γκολ για τον Κοφινά πέτυχαν οι Πούλης, Αλεξίου, Κάμπουρας και Μηλιώτης, ενώ από την Ελάτα είχε μειώσει ο Πυλαβάς.
Στην Καλαμωτή, ο Ηρακλής πήρε μεγάλη νίκη με 0-1 επί της τοπικής ομάδας με γκολ του Ζάτσε. Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Μία ακόμα "πεντάρα" για την Δάφνη, αυτή τη φορά επί του Πύργου στο γήπεδο της Καλλιμασιάς. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Παπαλάνης (3), Ζαμπετάκης και Ελευθερίου.