14.5.2013 17:50

Γεμάτες εμπειρίες επιστρέφουν οι κορασίδες του ΒΑΟΛ

ΔΥΟ ΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΗΤΤΕΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Με απολογισμό δύο νίκες και δύο ήττες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο Γ’ Όμιλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος οι κορασίδες του ΒΑΟΛ, με την ομάδα του Ηροδότου να παίρνει την πρόκριση για την τελική φάση, με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στον πρώτο παιχνίδι ο ΒΑΟΛ επικράτησε του Α.Ο.Ερμούπολης με 69-53. Η ομάδα του Μανώλη Χατζηλάμπρου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε διαφορά 20 πόντων στο ημίχρονο (44-24). Ο Α.Ο.Ερμούπολης με σερί 20-9 στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε στους εννέα πόντους, αλλά ο ΒΑΟΛ έδειξε χαρακτήρα και πήρε τελικά τη νίκη με 69-53.

ΒΑΟΛ: Συρρή 15, Κώττη, Ντόσκα 11, Μ. Καμαράδου 7(1), Ι. Τριανταφυλλάκη 3, Γεωργιαφέντη, Μυλωναδάκη 11, Χριστοφαρή, Καραμανή, Α. Καμαράδου 21

Στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου, ο ΒΑΟΛ γνώρισε την πρώτη του ήττα με 64-43 από τον Ηρόδοτο. Ο Ηρόδοτος εκμεταλλεύτηκε την διαφορά ύψους από τα κορίτσια του ΒΑΟΛ, έβαλε την μπάλα μέσα στο καλάθι και με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς πήρε δίκαια τη νίκη.

ΒΑΟΛ: Συρρή 19(2), Κώττη 4, Ντόσκα 2, Μ. Καμαράδου, Ι. Τριανταφυλλάκη , Γεωργιαφέντη, Μυλωναδάκη, Χριστοφαρή 2, Καραμανή, Α. Καμαράδου 16

Η ομάδα του Χατζηλάμπρου επέστρεψε στις νίκες στο τρίτο παιχνίδι, αφού επικράτησε με 59-41 της ΑΓΕ Χαλκίδας, στην τρίτη αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Ο ΒΑΟΛ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-0, ενώ πήγε στο ημίχρονο με διαφορά δέκα πόντων (31-21). Η διαφορά αυξανόταν όσο περνούσαν τα λεπτά, με το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα με το τελικό 59-41 για τον ΒΑΟΛ να κρίνεται απόλυτα δίκαιο.

ΒΑΟΛ: Συρρή 16, Κώττη 7(1), Μ. Καμαράδου, Ι. Τριανταφυλλάκη 10, Γεωργιαφέντη 11(1), Μυλωναδάκη 3, Χριστοφαρή, Καραμανή, Α. Καμαράδου 12.

Στον τελευταίο αγώνα του ομίλου, ο ΒΑΟΛ ηττήθηκε γνώρισε την ήττα με 52-38 από τον Διαγόρα. Η ομάδα της Χίου έλεγχε τον ρυθμό ρυθμό του αγώνα για ένα ημίχρονο (18-24), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ρόδου με ένα επιμέρους σερί 22-5 ανέτρεψε το σκορ και πήρε τελικά τη νίκη.

ΒΑΟΛ: Συρρή 10, Κώττη 2, Μ. Καμαράδου 3(1), Ι. Τριανταφυλλάκη 6, Γεωργιαφέντη 4, Μυλωναδάκη, Χριστοφαρή, Καραμανή, Α. Καμαράδου 13.

Ειδήσεις σήμερα. Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.

Τα νέα της Χίου κάθε Παρασκευή στην πόρτα σας. Γίνετε συνδρομητής της εφημερίδας «πολίτης» συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική φόρμα εδώ.