28.5.2013 12:28

Έκανε το νταμπλ ο Ολυμπιακός

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΟΙ ΦΟΥΝΤΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΝΤΟΣΚΑΣ

Το 25ο πρωτάθλημα στην ιστορία του κατέκτησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος με μια εκπληκτική ανατροπή στον τέταρτο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών, στο κολυμβητήριο του Λαιμού, επικράτησε με 8-7 του ΝΟ Βουλιαγμένης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα δύο οκτάλεπτα και προηγήθηκαν με 6-3 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Πειραιά όμως με επιμέρους σερί 5-0 στην τρίτη και τέταρτη περίοδο πήραν το προβάδισμα με 6-8. Οι Βουλιαγμενιώτες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω να μπουν πάλι στο ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Γούνας απλώς μείωσε στο τελικό 7-8 στο ένα λεπτό πριν τη λήξη.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-2, 3-1, 0-3, 1-2

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Τεό Λοράντος): Μυλωνάκης 1, Χατζηδάκης 1, Ελμισιάν 1, Αφρουδάκης Χρ. 1, Βλαχόπουλος 1, Γούνας 1, Τίγκας 1

6/10 π.π., 1 περιφέρεια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος: Δελακάς 1, Μάζης 1, Φουντούλης Ι. 1, , Μπλάνης 1, Κολόμβος 1, Μάλιαρακ 2, Σχίζας 1