9.2.2016 16:32

Έχει ούριο άνεμο

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

Με ένα αυτογκόλ του  Κυδωνάκη στο 45’ ο Ποσειδώνας επικράτησε 1-0 επί του Ατρόμητου και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Ο αγώνας ήταν κακός, το θέαμα άσχημο, αλλά ο Ποσειδώνας δεν κινδύνεψε ποτέ, ο Ατρόμητος δεν μπήκε ούτε μια φορά επικίνδυνα στα καρέ του Μπαχά. Στο 30` ο Βελλίδης έχασε μια κλασσική ευκαιρία, όταν σε κενό τέρμα και από το σημείο του πέναλτι αστόχησε. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη δυο τρείς ευκαιρίες, αλλά όχι κλασσικές. Αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο διαιτητής Επιτροπάκης, ο οποίος με τις υποδείξεις του κατάφερε να εκνευρίσει και τις δύο ομάδες. Στην ανάπαυλα απέβαλλε άδικα τον προπονητή του Ατρόμητου Α. Πασβάντη και το ίδιο άδικα χρέωσε με κίτρινη κάρτα τον Κ. Νύχτα, με  αποτέλεσμα  να αντιδράσουν έντονα αποτέλεσμα παίκτες, παράγοντες και φίλαθλοι του Αγ. Γεωργίου. Αδικαιολόγητη η εισβολή φιλάθλου των φιλοξενούμενων, ο οποίος προσπάθησε να χειροδικήσει εναντίον του. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καθυστέρηση 25 λεπτών. Αρχικά ο διαιτητής ζήτησε την παρουσία αστυνομικής δύναμης, αλλά στη συνέχεια πείστηκε από τις διαβεβαιώσεις των παραγόντων και δέχθηκε ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο  αφού άδειασε ο χώρος του ισογείου από φιλάθλους

Από τους γηπεδούχους καλύτεροι οι Μελέκο, Γιοβανάκης και από τους φιλοξενούμενους ο Σ. Σούκας  που αγωνίστηκε με προστατευτικό στο πρόσωπο, μετά από τον τραυματισμό του στον αγώνα της περασμένης αγωνιστικής εναντίον του Ηρακλή.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

Μ. ΜΕΛΕΚΟΣ (ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ )

Αποδεικνύεται εύστοχη μεταγραφή, κάνει εξαιρετική δουλειά στο χώρο του κέντρου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΑΧ.ΠΑΣΒΑΝΤΗΣ (ΠΡΟΠ. ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ)

«Έγινε ένα πολύ δυνατός αγώνας, είχε τον έλεγχο ο Ποσειδώνας, αλλά εμείς σε όλη  του  τη διάρκεια το παλέψαμε, διεκδικούσαμε τα πάντα,  ηττηθήκαμε από ένα αυτογκόλ, αλλά ο διαιτητής και ο παρατηρητής Ζαφείρης χάλασαν τον αγώνα, δημιούργησαν ένταση χωρίς λόγο. Εγώ αποβλήθηκα χωρίς να είμαι στο τερέν, την ώρα που βρισκόμουνα στο αναψυκτήριο και  μου είπε ότι με απέβαλλε όταν βγαίναμε από το γήπεδο! Παίξαμε δύο συνεχόμενα ντέρμπι, τα χάσαμε, αλλά πάντα  με βάση τα δεδομένα της ομάδας μας σε αυτό το παιχνίδι σταθήκαμε καλά, η ομάδα ανεβαίνει, προσπαθούμε να οργανώσουμε ένα ανταγωνιστικό σύνολο, μας λείπουν κάποιοι παίκτες, αλλά στη συνέχεια έχουμε πιο βατό πρόγραμμα και θα μπορέσουμε να παίξουμε καλύτερα χωρίς την πίεση που επιφέρει ο ισχυρός αντίπαλος».

Λ.ΕΥΘΥΜΙΟΥ (ΠΡΟΠ. ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ)

«Δύσκολος αγώνας, στο πρώτο ημίχρονο ο αντίπαλος προσπάθησε  με πολλές διακοπές να μας χαλάσει το ρυθμό, μας αποπροσανατόλισε κατά κάποιο τρόπο, αλλά από ένα στημένο καταφέραμε να νικήσουμε. Δεν ανοιχτήκαμε ιδιαίτερα, αλλά αυτό  οφείλεται στο ότι δεν μπορούσαμε να βρούμε ρυθμό εξ’ αιτίας των συνεχών αδικαιολόγητων διακοπών.  Μας επηρέασε αυτό που έγινε στο ημίχρονο, ο αγώνας ξεκίνησε με 25 λεπτά καθυστέρηση επειδή ο διαιτητής θεώρησε καλό να καλέσει την αστυνομία και δέχθηκε αν βγεί στο γήπεδο αφού έλαβε διαβεβαιώσεις από τις ομάδες ότι δεν θα υπάρξει άλλο κρούσμα.  Τώρα συνεχίζουμε, έχουμε πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μας  και χρειαζόμαστε  πολύ δουλειά».

Ειδήσεις σήμερα. Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και δείτε όλες τις ειδήσεις από τη Χίο και το Βόρειο Αιγαίο. Ακολουθήστε μας στο Google News. Σχολιάστε στην σελίδα μας στο Facebook.

Τα νέα της Χίου κάθε Παρασκευή στην πόρτα σας. Γίνετε συνδρομητής της εφημερίδας «πολίτης» συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική φόρμα εδώ.