28/10/14 21:39

τελ. ενημ.: 28/10/14 21:39

Δεύτερος στο τουρνουά ΣΕΔΥ ο ΝΟΧ

Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ 13-10

Ο Εθνικός επικράτησε με 13-10 του Ναυτικού Ομίλου Χίου στον τελικό του τουρνουά του ΣΕΔΥ και κατέκτησε την πρωτιά.

Πρώτος σκόρερ από πλευράς Πειραιωτών ήταν ο Διονύσης Καρούντζος που ήταν απολαυστικός σε όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες αποδείχτηκαν πολύ δουλεμένες καθόλη τη διάρκεια του τουρνουά.

Εθνικός – ΝΟ Χίου 13-10

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-2, 2-2, 4-5

Εθνικός: Καρούντζος 3, Θαλασσινός 2, Τζώρτζης 2, Κουτσιαλής 1, Αργυρόπουλος 1, Βουλγαράκης 1, Κουτσιαλής 1, Τσαχειλίδης 2

ΝΟ Χίου: Ντούλος 3, Πρέκας 3, Φουντούλης 1, Γαβαλάς 2, Βιτέλλας 1

Η εικόνα του ματς:

Ο Καρούντζος άνοιξε το σκορ στον τελικό έπειτα από πέναλτι που κέρδισαν οι Πειραιώτες από τον Γαβαλά στο 6:40. 2 λεπτά αργότερα ο Πρέκας ισοφάρισε μετά από μια πολύ όμορφη προσποίηση. Ο Θαλασσινός όμως απάντησε άμεσα καθώς χτύπησε στην κόντρα. Λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου οκταλέπτου ο Τζώρτζης έκανε το 3-1. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ντούλος μείωσε σε 3-2 αλλά ο Κουτσιαλής επανέφερε τη διαφορά στα δύο τέρματα. Μισό λεπτό έπειτα ο Αργυρόπουλος έκανε το 5-2 με σουτ στην κλειστή γωνία του Γαλανόπουλου. Θαλασσινός και Τζώρτζης διεύρυναν κι άλλο τη διαφορά. Ενώ από πλευράς ΝΟΧ ο Γιώργος Φουντούλης μείωσε σε 7-3 περίπου 1 λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μισού.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, έπειτα από 3 λεπτά χωρίς σκορ ο Βουλγαράκης βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα. Πρέκας και Γαβαλάς μείωσαν αλλά ο Καρούντζος έκανε το 9-5 με 17 δεύτερα στο τρίτο οκτάλεπτο. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο μαχητικός Γαβαλάς έφερε τη διαφορά στα 3 γκολ. Ο δαιμονισμένος Καρούντζος σημείωσε το 10 γκολ της ομάδας του, ενώ λίγο μετά τα γκολ του Ντούλου και του Πρέκα έκαναν το 10-8. Ο Κουτσιαλής σκόραρε 4 λεπτά πριν το φινάλε αλλά ο Βιτέλλας απάντησε από πλευράς ΝΟΧ δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του. Ο Τσαχειλίδης όμως είχε αντίθετη άποψη καθώς άνοιξε λογαριασμό 3 λεπτά πριν το φινάλε του τελικού. Ο Ντούλος μείωσε και πάλι αλλά ο Τσαχειλίδης έκανε το 13-10 στα 47 δευτερόλεπτα κλειδώνοντας τον τίτλο.

Μικρός Τελικός:

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε του ΝΟ Καλαμακίου στον μικρό τελικό με 10-3.

Οι Πράσινοι ήταν ανεβασμένοι στον απογευματινό αγώνα καθώς είχαν στη σύνθεσή τους τον Γιώργο Αφρουδάκης που απουσίασε τις προηγούμενες ημέρες από τη διοργάνωση.

Η ομάδα του Κώστα Λούδη ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Καλαμάκι, που έδειξε ωστόσο μαχητικότητα.

Παναθηναϊκός – ΝΟ Καλαμακίου 10-3

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-1, 3-1, 1-0

Παναθηναϊκός: Κόχειλας 2, Γερακούδης 2, Πανταζόπουλος 2, Αφρουδάκης Γ. 1, Παπαδόγκωνας 1, Κουρλιάφτης 1, Σαρτζετάκης 1

7.Παλαιό Φάληρο

Η διοργάνωση του ΣΕΔΥ ήταν το τελευταίο μεγάλο τουρνουά των ομάδων πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι φέτος πραγματοποιήθηκε χωρίς τη συμμετοχή του Ολυμπιακού και της Βουλιαγμένης.

Η εικόνα όμως των παιχνιδιών επιβεβαίωσε όσους πιστεύουν ότι φέτος θα δούμε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.