9.1.2017 12:42

Δεν τα κατάφερε, δεν αγωνιά

Η σταθερά καλή φέτος  Γλυφάδα πέτυχε σπουδαίο διπλό νικώντας  4-5 το ΝΟΧ στο Ιωνικό κολυμβητήριο, με γκολ του Σκουμπάκη μόλις 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός από την αρχή έως το τέλος, με πρωταγωνίστριες τις πολύ καλές άμυνες. Ο ΝΟΧ προηγήθηκε με 2-1 το πρώτο οκτάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 2-2 στη δεύτερη περίοδο αλλά ο ΝΟΧ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3-2.

Το παιχνίδι ήταν δραματικό και στην 3η περίοδο, η μάδα των Αθηνών ισοφάρισε 3-3, ο ΝΟΧ προηγήθηκε πάλι 4-3, αλλά  οι παίχτες του Δημήτρη Μάζη ανέτρεψαν το σκορ στα δύο τελευταία λεπτά στα δύο τελευταία λεπτά και πήραν σπουδαία νίκη με 5-4.

Ήταν μια «κακή» ήττα για το ΝΟΧ, αφού ήταν ένας από τους αγώνες που υπολόγιζε ότι μπορούσε να πάρει τους βαθμούς της νίκης για να αντιμετωπίσει τους επόμενους αγώνες με μεγαλύτερη άνεση, παρά το ότι τα γενικότερα αποτελέσματα και η κατάσταση των ομάδων δείχνει ότι ο κίνδυνος του υποβιβασμού έχει απομακρυνθεί αφού Καλαμάκι και Πάτρα είναι σαφώς οι υποδεέστερες ομάδες του πρωταθλήματος, έχουν συγκεντρώσει μόνο ένα βαθμό και δείχνει αδύνατον να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

ΝΟΧ ASTRA AIRLINES –ΓΛΥΦΑΔΑ: 4-5
Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-1, 0-1, 1-2
Συνθέσεις/Γκολ:
ΝΟΧ (Μ. Μικέδης): Αϊβαλιώτης, Αγιωργούσης, Θωμάκος 2, Τεσάνοβιτς, Καλαργυρός, Αλάτσης, Κανδιόγλου, Βουκμίροβιτς 1, Γκιουβέτσης 1, Σωτηράκης, Καλλής, Κόλλιας, Μεννής, Μπερτόλης, Μολοχάδης.

Γλυφάδα (Δ.Μάζης): Γαβαλάς, Τζελάτης, Φωτόπουλος 2, Παπανικολάου, Αγγελίδης, Παπαναστασίου, Παπούκας, Κατσαούνης, Αλβέρτης, Χατζηγούλας 2, Σκουμπάκης 1, Μαντής, Ρομπόπουλος, Παπασηφάκης

Υπόλοιπα αποτελέσματα

Π. Φάληρο - Ολυμπιακός: 5-16
ΠΑΟΚ –Καλαμάκι: 14-6
ΝΟ Πατρών - Βουλιαγμένη: 3-17                                                 Εθνικός - Παναθηναϊκός: 4-6                                                     Υδραϊκός - Πανιώνιος: 12-3