4.3.2016 20:33

Απλά... ανίκητος ο Ολυμπιακός!

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ FINAL FOUR ΣΤΑ ΚΑΜΠΟΧΩΡΑ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΗ ΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ- ΑΕΚ

Το 6ο Κύπελλο στο βόλεϊ γυναικών της ιστορίας του (γράφοντας ιστορία στον θεσμό) θα διεκδικήσει αύριο (18:30) στη Χίο ο Ολυμπιακός, που νίκησε με ανατροπή 3-2 σετ (18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15) τον Παναθηναϊκό στον 1ο ημιτελικό του 11ου φάιναλ φορ «Astra Airlines».

Αυτή ήταν η 22η νίκη του Ολυμπιακού φέτος σε πρωτάθλημα και κύπελλο και παραμένει αήττητος. Όπως και το περασμένο Σάββατο στου Ρέντη στο μεταξύ τους παιχνίδι για την Α1 Γυναικών, έτσι και σήμερα ο Ολυμπιακός (αν και προηγήθηκε 1-0) βρέθηκε να χάνει με 2-1 από τον Παναθηναϊκό, αλλά επέστρεψε και αφού έστειλε το ματς στο ται μπρέικ στην συνέχεια το πήρε με 3-2!

Το ματς

1ο σετ: Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και κατάφερε να προηγηθεί πολύ γρήγορα με 5-1 με δύο άσσους από Λαζάρεβιτς και Λαμπρούση και ένα μπλοκ της Χριστοδούλου. Η υποδοχή του Παναθηναϊκού συνέχισε και στην συνέχεια να είναι προβληματική με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται και να φτάνει στο +7 (5-12) με την Τσβετάνοβα. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στους 8 πόντους (9-17) με την Βουλγάρα διαγώνια να νικάει άλλο ένα «πράσινο» μπλοκ, ενώ η ίδια παίκτρια λίγο αργότερα έκανε το 12-19. Οι νταμπλούχες Ελλάδος είχαν πλουραρισμό στην επίθεση με τις Τσβετάνοβα, Μαλασάι, Λαμπρούση να έχουν από 5 πόντους. Με τρία συνεχόμενα λάθη των «ερυθρολεύκων» ο Παναθηναϊκός πλησίασε 15-19 και 16-20, αλλά ουσιαστικά το σετ τελείωσε με πόντο της Λαζάρεβιτς και λάθος της Μερτέκη που έστειλε την μπάλα άουτ δίχως μπλοκ για το 16-22. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έφτασε έτσι στο 1-0 με 18-25 με τον τελευταίο πόντο να σημειώνει η Λαμπρούση.

2ο σετ: Οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Παναθηναϊκό να είναι αφεντικό του δεύτερου σετ. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση ξεκίνησε δυνατά με άσσο της Κουτουξίδου (2-0) και επίθεση της Μερτέκη (4-2). Ο Ολυμπιακός με την Μαλασάρι στο σερβίς και την Τσβετάνοβα να σημειώνει συνεχόμενους πόντους, έφτασε στο 4-6 με σερί 4-0, ενώ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 5-7. Από εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση Μόλναρ. Η Σέρβα του «τριφυλλιού» πήγε στο σερβίς και έκανε μεγάλη ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού. Με επίθεση έκανε το 8-7, με δύο καλά χτυπήματα έδωσε την ευκαιρία στην Καββαδία να κάνει το 10-7 με δύο πόντους και με δικούς της άσσους έγραψε το 12-7 με σερί 7-0! Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έβγαλε πολύ καλές άμυνες και κατάφερνε να συντηρήσει μια διαφορά ασφαλείας τόσο στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (16-9), όσο και στην συνέχεια φτάνοντας εύκολα στο 25-20 και στο 1-1 με επίθεση της Μερτέκη.

3ο σετ: Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με άσσο της Λαζάρεβιτς (ζήτησε video referee και δικαιώθηκε) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 και στην συνέχεια 6-4 με την Μαλασάι. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε πάλι αντίδοτο με την Γκούζου στο σερβίς και συνεχόμενους πόντους από την Καββαδία φτάνοντας στην ανατροπή (11-6) με σερί 7-0. Παράλληλα η Χριστοδούλου –η οποία έκανε πολλά λάθη- αντικαταστάθηκε από την Τέζα. Με μπλοκ της Λαμπρούση ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-10, αλλά οι «πράσινες» κατάφεραν να ανακτήσουν διαφορά ασφαλείας με την Τσίμα και να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων (16-11) στο 2ο τεχνικό ταιμ άουτ. Με επίθεση της Μερτέκη ο Παναθηναϊκός έκανε το 18-14. Σε εκείνο το σημείο ο Κοβάσεβιτς άλλαξε την Τσβετάνοβα με την Κωνσταντίνου. Οι «ερυθρόλευκες» με δύο πόντους της Μαλασάι (επίθεση και άσσο) έκαναν το 18-16, αλλά το «τριφύλλι» έφτασε και πάλι στο +4 (22-18) με την Μόλναρ. Η ίδια παίκτρια έστειλε τη μπάλα στο φιλέ για το 22-20 και η Καββαδία με ατομικό μπλοκ έγραψε το 23-20. Όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, αλλά ο Ολυμπιακός με τις Μαλασάι (μπλοκ μετά από φοβερές άμυνες) και Λαμπρούση (επίθεση και άσσο) ισοφάρισε 23-23. Ο Παναθηναϊκός όμως είπε την τελευταία λέξη, αφού η Τσίμα (μπλοκ άουτ) και η Μερτέκη (καταπληκτικό μπλοκ στη Μαλασάι) του έδωσαν το σετ με 25-23 για την ανατροπή και το 2-1.

4ο σετ: Οι εναλλαγές συναισθημάτων και ψυχολογίας στο ματς ήταν συνεχόμενες. Ο Μπράνκο Κοβάσεβιτς επανέφερε Χριστοδούλου και Τσβετάνοβα στο αρχικό σχήμα και ο Ολυμπιακός έδειξε αποφασισμένος να στείλει το ματς στο ται μπρέικ και δεν άφησε περιθώριο στον αντίπαλο του. Με εντυπωσιακό μπλοκ το οποίο του απέφερε τρεις συνεχόμενους πόντους με τις Χριστοδούλου και Λαμπρούση (2), η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε 8-2 και ουσιαστικά «καθάρισε» το σετ όταν έφτασε στο 11-3 και λίγο αργότερα στο 16-6 με την Γιώτα να σημειώνει άσσο. Στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να φτάνει ακόμα και στο +11 (9-20, 13-24) και τελικά να φτάνει στο 19-25 για το 2-2.

5ο σετ: 0-1 επίθεση Λαμπρούση, 1-1 επίθεση Μερτέκη, 2-1 λάθος Μαλασάι, 2-2 σερβίς άουτ, 2-3 επίθεση Μαλασάι, 2-4 άουτ Μερτέκη, 2-5 μπλοκ Γιώτα, 3-5 σερβίς στο φιλέ από Χριστοδούλου, 3-6 μπλοκ Μαλασάι, 3-7 Γιώτα πρώτος χρόνος, 4-7 επίθεση Μερτεκη, 4-8 επίθεση Τσβετάνοβα, 5-8 σερβίς στο φιλέ από Γιώτα, 5-9 επίθεση Λαζάρεβιτς, 6-9 μπλοκ αουτ Τσίμα, 6-10 επίθεση Λαζάρεβιτς, 6-11 φιλέ Παναθηναϊκός, 7-11 επίθεση Τσίμα, 7-12 μπλοκ αουτ Τσβετάνοβα, 7-13 άουτ Μερτέκη, 7-14 μπλοκ Γιώτα, 7-15 μπλοκ Γιώτα. Στον τελικό ο Ολυμπιακός

Τα σετ: 18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15

Πηγή: sport-fm.gr