21.4.2015 15:35

Ανατροπή και μπαράζ για τη Δόξα

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Η Δόξα κατάφερε να γυρίσει το ματς με το Πανεπιστήμιο και να πάρει την 3η θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου στην Α’ Κατηγορία. Το Πανεπιστήμιο ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και άνοιξε το σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου, με πλασέ του Κοτρόζου. Στο 83΄ ο Χατζηνικολάκης έκανε την παράλληλη μπαλιά για τον Ρίκα, που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα, ενώ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή στο 89΄, όταν ο Ρίκα σούταρε, ο τερματοφύλακας του Πανεπιστημίου απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Παπακυριάκος έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Στα άλλα παιχνίδια ο ΑΠΟ Χίου 2014 επικράτησε με 2-4 του ουραγού Ερασιτέχνη και εξασφάλισε την 2η θέση στη βαθμολογία που οδηγεί στην Α’ Κατηγορία. Ο ΑΠΟ Χίου 2014 προηγήθηκε με 0-4, με τους Γεωργαλά και Μανιάτη να σκοράρουν από δύο φορές, ενώ ο Ερασιτέχνης μείωσε με τους Αποστολή και Ζαχαριάδη.

Ο Βαρβασιακός εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Πανεπιστημίου από τη Δόξα και με τη δική του νίκη με 2-0 επί της Αναγέννησης ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, η οποία τον στέλνει σε μπαράζ ανόδου με τον Λέων. Ο Ντάνος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πασβάντη και ο Παπαδόπουλος έγραψε το τελικό 2-0 για την ομάδα του.

Ο πρωταθλητής από την προηγούμενη αγωνιστική Λαίλαπας γιόρτασε την κατάκτηση του τροπαίου και την επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία με νίκη επί της Κυβέλης με 4-0. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, αλλά στο δεύτερο μέρος τα γκολ των Ζαννίκου, Αγγελή, Νταϊκου και Λαγού έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Κλαδιά.