Αθλητισμός

3/10/13 11:04

τελ. ενημ.: 3/10/13 11:04

31 σωματεία - 500 αθλητές

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 26ους ΑΙΓΑΙΟΠΕΛΑΓΙΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ

Ο Σ.Ε.Γ.Α.Σ και η  Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, ,η Ε.Α.Σ ΣΕΓΑΣ ΧΙΟΥ-ΣΑΜΟΥ,σε συνεργασία με τις Περιφέρειες Βορείου και Νοτίου Αιγαίου,το Δήμο Χίου και την Ιερά Μητρόπολη Χίου,Ψαρών και Οινουσσών διοργανώνουν τους 26ους ΑΙΓΑΙΟΠΕΛΑΓΙΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ στις 5 και 6 /10/ 2013 στο Δημοτικό Στάδιο Χίου.

            Οι Αιγαιοπελαγίτικοι αγώνες στίβου είναι το σημαντικότερο αθλητικό γεγονός του Αρχιπελάγους και προσφέρει σημαντικά οφέλη στο νησί που φιλοξενεί τους αγώνες. Κυριότερα  εξ αυτών συνδέονται στενά με την τοπική κοινωνία και αφορούν την οικονομία,την ανάπτυξη του αθλητισμού,την κατασκευή  και τη συντήρηση σταδίων .Η Αιγαιοπελαγίτικη κοινωνία υπερπηδώντας τα φυσικά εμπόδια του νησιωτικού χώρου,συνεχίζει την παράδοση των αγώνων που αναβίωσε το 1986 και συνεχίζεται μέχρι σήμερα και ανέδειξε όχι μόνο Ολυμπιονίκες και Παγκόσμιους Πρωταθλητές αλλά και αθλητές που διακρίνονται και στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα και στελεχώνουν τις Εθνικές Ομάδες όλων των κατηγοριών.

            Φέτος στους αγώνες θα συμμετάσχουν 31 σωματεία στίβου και σωματεία-σχολεία ΑμεΑ από όλα τα νησιά του Αιγαίου,με 500 περίπου αθλητές και αθλήτριες,προπονητές,εκπρόσωποι σωματείων .

            Στους αγώνες η Οργανωτική Επιτροπή θα βραβεύσει τους παρακάτω αθλητές και αθλήτριες που κατέλαβαν την 1η θέση σε Πανελλήνιους αγώνες,  τον καλύτερο αθλητή κάθε Ε.Α.Σ.  καθώς και τους σωματειακούς προπονητές τους.

               

-          ΜΑΡΗΣ ΝΙΚΟΣ                                      ΑΣ ΕΦΗΒΟΣ                          1ος στα 400Μ.ΕΜΠΟΔΙΑ ΕΦΗΒΩΝ

 ΤΖΗΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ(ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)

 

-          ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛ  ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ                  1η στο ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

-          ΡΕΜΠΟΥΛΗ ΟΥΡΑΝΙΑ                        ΓΣΝ ΛΕΡΟΥ                          1η στα 10000Μ.ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ        (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)

 

-          ΡΑΜΜΟΥ-ΤΣΑΜΠΙΚΑ ΝΕΦΕΛΗ          ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ                  1η 80Μ.ΕΜΠΟΔΙΑ ΠΑΓΚΟΡ.Α

 ΜΑΓΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ(ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)

 

-          ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΛΚΗΣΤΙΣ                             ΓΑΣ ΥΓΕΙΑ ΡΟΔΟΥ                                1η στα 100Μ.ΕΜΠ.ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ(ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)

 

-          ΘΕΡΙΟΥΔΑΚΗΣ ΦΑΝΟΥΡΙΟΣ             ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛ.    1ος ΑΚΟΝΤΙΣΜΟ ΠΑΜΠ.Α

 ΠΑΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ(ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)

 

-          ΧΑΤΖΙΟΥ ΠΕΤΡΟΣ                               ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛ.    1ος ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΠΑΙΔ.ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ

 ΚΟΝΤΟΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ(ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ)

 

-          ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ                      ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ                    3ος στα 400Μ.ΕΜΠΟΔΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

 

-          Το Σάββατο 5/10 και ώρα 09.15 θα διεξαχθεί  στο Ομήρειο συνάντηση του Γενικού Γραμματέα του Σ.Ε.Γ.Α.Σ. κ. Βασίλη Σεβαστή με τους εκπροσώπους και προπονητές των σωματείων του Αιγαίου.

 

 

 

To πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής:

 

 

Α΄ ΗΜΕΡΑ  - ΣΑΒΒΑΤΟ  5  ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2013 *

 

16.00

ΤΕΛΕΤΗ     ΕΝΑΡΞΗΣ

17.00

100 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

17.00

ΜΗΚΟΣ

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Α΄

TEΛIKOΣ

 

17.00

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

TEΛIKOΣ

 

17.10

100 μ.

Α με Α (Γ)

ΤΕΛΙΚΟΣ

17.20

100 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

17.30

100 μ.

Α με Α (Α)

ΤΕΛΙΚΟΣ

17.30

ΥΨΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

TEΛIKOΣ

 

17.30

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

TEΛIKOΣ

 

17.40

1.000 μ.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Α΄

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

17.45

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄

TEΛIKOΣ

 

17.50

1.000 μ.

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Α΄

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

18.05

60 μ.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Β΄

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

18.15

ΜΗΚΟΣ

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Α΄

TEΛIKOΣ

 

18.25

60 μ.

Α με Α (ΠΚ)

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.35

60 μ.

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Β΄

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

18.40

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΠΑΙΔΩΝ

TEΛIKOΣ

 

18.50

60 μ.

Α με Α (ΠΠ)

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.00

800 μ.

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

 

19.00

ΜΗΚΟΣ

Α με Α (Α - Γ)

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.00

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

 

19.10

800 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

 

19.20

300 μ.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Α΄

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.35

300 μ.

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.45

ΜΗΚΟΣ

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.45

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΑΝΔΡΩΝ

TEΛIKOΣ

19.50

1.000 μ.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Β΄

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

20.00

1.000 μ.

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Β΄

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

20.15

400 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

20.30

400 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

 

                    Β΄ ΗΜΕΡΑ  - ΚΥΡΙΑΚΗ   6  ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ  2013 

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

 

16.00

3.000 μ.  ΒΑΔΗΝ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

TEΛIKOΣ

16.00

ΥΨΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

TEΛIKOΣ

16.00

ΜΗΚΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

TEΛIKOΣ

 

16.00

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄

ΤΕΛΙΚΟΣ

 

16.00

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

TEΛIKOΣ

 

16.00

ΜΠΑΛΑΚΙ

Α με Α (ΠΠ-ΠΚ)

ΤΕΛΙΚΟΣ

16.15

400 μ. ΕΜΠΟΔΙΑ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

16.30

80 μ.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄

ΤΕΛΙΚΕ ΣΕΙΡΕΣ

16.45

80 μ.

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Α΄

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

16.45

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ  Β΄

TEΛIKOΣ

 

- 16.45

ΜΗΚΟΣ

Α με Α (ΠΠ)

ΤΕΛΙΚΟΣ

17.05

150 μ.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

17.15

ΜΗΚΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

 

17.30

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄

TEΛIKOΣ

 

17.30

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ

ΑΝΔΡΩΝ

TEΛIKOΣ

 

17.30

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

Α με Α (Α – Γ)

ΤΕΛΙΚΟΣ

17.40

200 μ.

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

 

17.55

200 μ.

ΠΑΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

 

18.10

ΜΗΚΟΣ

Α με Α (ΠΚ)

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.15

1.500 μ.

ΠΑΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

18.15

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 

TEΛIKOΣ

 

18.30

1.500 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

TEΛIKOΣ

 

18.45

3.000 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

TEΛIKOΣ

 

18.45

ΜΗΚΟΣ

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  Β΄

TEΛIKOΣ

 

19.10

4 Χ 100 μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

TEΛIKΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

19.30

4 Χ 100 μ.

ΑΝΔΡΩΝ

TEΛIKΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

20.15

ΤΕΛΕΤΗ  ΛΗΞΗΣ

 

Σχόλια άρθρου: 0
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση