10.5.2012 22:17

Το 3-2 Έκαναν Οι Ίωνες επί του ΒΑΟΛ

Το 3-2 έκαναν οι Ίωνες στην έδρα τους (Kλειστό) αφού επικράτησαν δύσκολα επί του ΒΑΟΛ με 73-71, σε έναν αγώνα με πολλά σκαμπανεβάσματα στο σκορ και δυνατές μονομαχίες. Mετά από αυτό το αποτέλεσμα, η σειρά μεταφέρεται στο Βούρειο, όπου αν οι Ίωνες επικρατήσουν κατακτούν και το πρωτάθλημα, αν όχι, ο πρωταθλητής θα βγεί την επόμενη Τετάρτη και πάλι στο Κλειστό.
Στο παιχνίδι, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τις διαφορές στο σκόρ (+8 ο ΒΑΟΛ, +10 οι Ίωνες), με αποτέλεσμα ο νικητής να προκύψει στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, πήραν διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 14-0 και πήραν προβάδισμα 22-26 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο μέρος οι Ίωνες κατάφεραν να ισοροπήσουν και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (41-41). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με διαφορά τεσσάρων πόντων για τους Ίωνες και στο τελευταίο μέρος οι παίκτες του Λαγού, παρόλο τη διαφορά 10 πόντων που απέκτησαν, είδαν τον ΒΑΟΛ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Χατζηλάμπρου δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (ο ΒΑΟΛ διαμαρτύρεται για φάουλ που δεν έδωσε ο Καμίτσος).
Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Λεγάτος (15π.), Λαμπρινούδης (14π.), Μενδώνης (12π.) και φυσικά ο νεαρός Σαμιώτης που πέτυχε καθοριστικά καλάθια στο τελευταίο 2λεπτο του αγώνα, αλλά περιόρισε και τον Χατζηλάμπρου όσο τον είχε υπο την επιτήρησή του. Από τον ΒΑΟΛ κορυφαίος ο Χατζηλάμπρου που είχε 30 πόντους με 6 τρίποντα και ο Γραικός με 13 πόντους.
Οι φιλοξενούμενοι (μέσα και στο επίσημο site τους) έχουν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία, αφού όπως υποστηρίζουν άφησε το σκληρό παιχνίδι των Ιώνων ατιμώρητο.

Διαιτητές: Ι. Λουκαράκης - Π. Καμίτσος.

ΙΩΝΕΣ (Λαγός-Συριάνης): Σαμιώτης 12(1), Σταμέλος 3(1), Λαμπρινούδης 14(2), Λεγάτος 15(1), Κώσταλος 8, Γρίγος 1, Γιαννακός 2, Κέλογλου 4, Μουζακίτης, Μενδώνης 12.
ΒΑΟΛ (Βούλικας): Ντεροχωνεσιάν 8, Σακελλάρης, Σουλίκας 10, Γραικός 13, Φωτεινός, Μαν. Χατζηλάμπρου 30(6), Μαρ. Χατζηλάμπρου, Τροβάς 7(1), Αργυρούδης 2, Μπουμπάρης 1.