16.2.2019 18:39

Τρομερή η Χίος υπέταξε τον ΠΑΟΚ

Τη τρίτη συνεχόμενη νίκη της και πέμπτη συνολικά πανηγύρισε ο ΝΟ Χίου καθώς επικράτησε με 10-9 του ΠΑΟΚ για την 16η αγωνιστική της Α1 Υδατοσφαίρισης Ανδρών. Η ομάδα του Γιώργου Ντόσκα έφτασε στους 15 βαθμούς συνεχίζει την ανοδική της πορεία μετά την έλευση των Ρουστάμοφ και Ρούντα. Από τη πλευρά τους οι Θεσσαλονικείς υπέστησαν την ήττα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες και παραμένουν στη πέμπτη θέση στους 24 βαθμούς μαζί με τον Εθνικό Πειραιά.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΝΟ Χίου να μπαίνει πολύ δυνατά και με μπροστάρη τον Στέλιο Μιμίδη που σημείωσε τρία τέρματα προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και μάλιστα ο ίδιος παίκτης έκανε το 5-1 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (5-4) με τους Χαραλαμπόπουλο, Σαρησάββα και Μουρατίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και παρά το γεγονός ότι ισοφάρισε δύο φορές (5-5 και 6-6) στο τρίτο οκτάλεπτο οι Χιώτες κατάφεραν να κλείσουν προηγούμενη τη περίοδο με δύο τέρματα (8-6) χάρη στους Ρουστάμοφ και Σπύρο Γαβαλά. Στη τελευταία περίοδο η ομάδα του Πάνου Βέργου με ένα σερί 3-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (8-9) με τους Σολεϊμάνιπακ, Σαρησάββα και Καρούντζο αλλά η Χίος ήταν ψύχραιμη στο τέλος φτάνοντας στη μεγάλη νίκη με τους Ρούντα και Σπύρο Γαβαλά.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Στέλιος Μιμίδης που σημείωσε τέσσερα τέρμα καιτ από δύο πρόσθεσαν οι Ρουστάμοφ και Σπύρος Γαβαλάς, ενώ τον ίδιο αριθμό τερμάτων πέτυχαν οι Σαρησάββας, Καρούντζος, Χαραλαμπόπουλος και Μουρατίδης.

ΝΟ Χίου Astra Airlines – ΠΑΟΚ 10-9 (4-1, 1-3, 3-2, 2-3)

ΝΟ Χίου (Γιώργος Ντόσκας): Γρηγοριάδης, Μιμίδης Στ. 4, Ρουστάμοφ 2, Τζελάτης, Παππάς, Μιμίδης Σ., Κανδιόγλου, Μόκκας, Γκίλλας, Γαβαλάς Σπ. 2, Ρούντα 1, Ντούλος 1, Καρακούρος Ι., Κόλλιας, Καρακούρος Μ.

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Τζωρτζάτος, Σαρησάββας 2, Ζάτοβιτς, Κόχειλας, Κουλούρης, Παπαδομανωλάκης, Κεχαλάρης, Καρούντζος 2, Παυλίδης Χ., Σολεϊμάνιπακ 1, Χαραλαμπόπουλος 2, Μουρατίδης 2, Μανθογιάννης, Τάτσης, Βοζίκης

Πηγή: waterpolonews.gr