8.9.2016 15:06

Την πρώτη κούπα ο Ηρακλής

ΝΙΚΗΣΕ 1-0 ΤΟΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΣΤΟ SUPER CUP, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΓΚΟΛ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ

Για δεύτερη φορά μέσα σε πέντε μήνες ο Ποσειδώνας χάνει από τον Ηρακλή σε τελικό. Η πρώτη ήταν στον τελικό του κυπέλλου της σεζόν 2015-2016 όπου ηττήθηκε με σκορ 2-1 και η δεύτερη την Τετάρτη στο  Super cup της ίδιας σεζόν όπου ηττήθηκε με 1-0.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και οι δύο ομάδες είχαν την υπεροχή από  ένα ημίχρονο η καθεμία. Στο πρώτο μέρος ο Ηρακλής ήταν καλύτερος έως του 25`που  πέτυχε το γκολ της νίκης με κοντινό πλασέ του Ζ. Σίμου. Από  αυτό το χρονικό σημεία και μετά ο Ποσειδώνας ισορρόπησε τον αγώνα και έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Ιωάννου στο 34` και Μελιτζάνη στο 44’.

Οι φωνές του Αντώνη Μπουσέκα στο ημίχρονο έπιασαν τόπο και η ομάδα των Καρδαμύλων στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοση της, έχασε αρκετές ευκαιρίας, αλλά ο Ηρακλής έχασε πιο κλασσικές.                                                                            Στο 50’ ο Σαββίδης έκανε ίσως την απόκρουση της χρονιάς, όταν με ωραία εκτίναξη έδιωξε σε κόρνερ κεφαλιά του Μελιτζάνη.

Η μεγάλη φάση του αγώνα έγινε στο 60’. Ο Σαββίδης επιχείρησε βολέ έξω από την περιοχή του, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Φεγγουδάκη και κατάληξε στα δίχτυα της ομάδας των Θυμιανών, αλλά ο διαιτητής Τζαμουτζαντώνης ακύρωσε το γκολ, προκαλώντας τις έντονες αποδοκιμασίες των Καρδαμυλιτών. Ο αγώνας διακόπηκε για πέντε λεπτά και αφού συνεννοήθηκε με τους βοηθούς του έδωσε φάουλ υπέρ του Σαββίδη και ο αγώνας συνεχίστηκε με πολύ ένταση. Το γκολ έπρεπε να μετρήσει γιατί ο Φεγγουδάκης δεν διεκδίκησε τη μπάλα, ο Σαββίδης ήταν εκτός περιοχής και χωρίς να πιέζεται έκανε λάθος και την έστειλε στην πλάτη του Φεγγουδάκη που έφευγε προς την εστία του. Τα πλήγματα συνεχίστηκαν για τον Ποσειδώνα. Στο 75΄ τραυματίστηκε και αποχώρησε  ο Γιοβανάκης ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Η ομάδα των Καρδαμύλων συνέχισε τον αγώνα με δέκα παίκτες επειδή ο Α. Μπουσέκας είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του. Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την  αριθμητικό μειονέκτημα του αντιπάλου του και οι Πουλιός στο 85` και Βασιλάκης στο 90’ έχασαν κλασσικές ευκαιρίες να πετύχουν γκολ.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

ΧΡ. ΣΑΒΒΙΔΗΣ (ΗΡΑΚΛΗΣ)

Ο πορτιέρο του Ηρακλή έκανε αρκετές σωτήριες επεμβάσεις με αποκορύφωμα αυτήν στο 65’, αλλά παραλίγο να σταθεί και ο μοιραίος για την ομάδα του  από το λάθος που έκανε στο γκολ του Ποσειδώνα που δεν μέτρησε.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Α. ΜΠΟΥΣΕΚΑΣ ( ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ)

«Η ομάδα μου στάθηκε καλά, ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεχθήκαμε ένα γκολ από την μοναδική φάση που έκανε ο Ηρακλής σε όλο τον αγώνα. Είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δικαιούμαστε και εμείς ένα γκολ με το οποίο θα μπαίναμε πάλι στο παιχνίδι. Σταθήκαμε και άτυχοι, μείναμε με δέκα παίκτες για είκοσι λεπτά,  χάσαμε έναν από τους καλύτερους μας παίκτες, γενικά δεν είχαμε και τύχη, η οποία χρειάζεται. Τα παιδιά πάλεψαν, ο Ποσειδώνας έχει  διάρκεια και ποιότητα, πιστεύω ότι με την προσθήκη και των παικτών που απουσίασαν το πολύ σε ένα μήνα θα είμαστε έτοιμοι για τους αγώνες του πρωταθλήματος. Το γκολ που ακυρώθηκε ήταν καθαρό, η μπάλα ήταν στον αέρα, δεν υπήρξε φάουλ από τον παίκτη μου, ρωτήστε το διαιτητή γιατί το ακύρωσε».

ΣΤ. ΞΥΔΑΣ (ΗΡΑΚΛΗΣ)

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες γιατί είναι στην περίοδο της προετοιμασίας αλλά νικήσαμε δίκαια και χάσαμε πιο κλασσικές ευκαιρίες από τους αντιπάλους μας. Κερδίσαμε τον πρώτο τίτλο, είναι απλά θέμα πρεστίζ και συνεχίζουμε την προετοιμασία για να είμαστε έτοιμοι στις αγωνιστικές μας υποχρεώσεις. Ήταν ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον και θεωρώ ότι οι δύο ομάδες θα πρωταγωνιστήσουν.

Σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Ποσειδώνα γιατί ο σκόρερ έκανε επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα μας».