24.4.2015 11:38

Τα φαβορί στον τελικό σε Α’ και Β’

Καθάρισαν στο δεύτερο μέρος ΒΑΟΛ και Όμηρος

ΒΑΟΛ και Όμηρος είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το φετινό πρωτάθλημα της Α’ Ανδρών, αφού επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί που είχαν πριν από τα παιχνίδια με Ίωνες και ΦΟΒ, αντίστοιχα, επικρατώντας των αντιπάλων τους. Έτσι, οι δύο ομάδες θα βρεθούν στην σειρά των τελικών, η οποία θα ξεκινήσει στις 2/5 από το Βούρειο, με το σκορ να είναι στο 1-1 και τον πρωταθλητή να κρίνεται στις 4 νίκες.

Στο Βούρειο, ο ΒΑΟΛ αγχώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αφού αν και ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Λαγού με επιμέρους σερί 15-22 πήγε με προβάδισμα ενός πόντους στο ημίχρονο (33-34). Οι γηπεδούχοι όμως γύρισαν το παιχνίδι στο 3οδεκάλεπτο και καθάρισαν τον αγώνα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου παίρνοντας τελικά τη νίκη με 78-60. Ο Χατζηλάμπρου ήταν για άλλο ένα παιχνίδι εκπληκτικός αφού πέτυχε 38 πόντους με 8 τρίποντα, ενώ 14 πόντους με 2 τρίποντα είχε ο Κέλογλου από τους Ίωνες.

Δεκάλεπτα: 18-12, 15-22, 20-10, 25-16

ΒΑΟΛ (Βούλικας): Σουλίκας 16(1), Χατζηλάμπρου 38(8), Καλαμάρης 3,Χιωτέλλης, Νακόπουλος 3, Ζεστός 1,Παπαγιαννάκης, Καλιμανας 5(1), Καδηγιανοπουλος 12,Ντούλης

ΙΩΝΕΣ (Λαγός):Τριτάκης 4, Μπλέτσος 3(1), Λαμπρινούδης 9, Κέλογλου 14(2), Πορταλάκης, Αλεξάκης 9, Βολικάκης, Μυλωνάς, Καρούσης 2, Μενδώνης 11, Δρόσος 8

Στο κλειστό των Καμποχώρων, ο Όμηρος δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση του ΦΟΒ, που είχε στόχο φέτος την είσοδο στον τελικό, χωρίς όμως επιτυχία, με τους Καλλιμασιώτες να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων στο ημίχρονο, τον ΦΟΒ να μειώνει στους 4 στο τέλος της 3ης περιόδου και να παίρνουν μάλιστα το προβάδισμα έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 16-0 τελείωσαν τον αγώνα με το τελικό 81-66. Το σκοράρισμα οδήγησαν για τον Όμηρο οι Τσουρής και Λεγάτος, με 26 και 33 πόντους, αντίστοιχα, με τον Κώσταλο να έχει 26 για τον ΦΟΒ.

Δεκάλεπτα: 22-16, 18-18, 15-17, 26-15

ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας):Κέμος, Μοσχούρης 7(1), Δοντάς 1, Λεγάτος 23(1), Φεγκουδάκης, Κουιμτζής, Μακρίδης, Τσουρής 26(4), Βέρδης 2, Φουντουλάκος 11(2), Χαμέτης, Στακιάς 11

ΦΟΒ (Αμέντας):Κιρκινέζης, Μιμίδης, Τριπολίτης, Κώσταλος 26(1), Γραικός 3 Αγγελίδης 12, Ψιακής 5(1), Στείρος, Κωστάκης 7, Τροβάς 11(2), Ζούμης, Φαφαλιός 2