19.3.2017 11:12

Πήραν τα ντέρμπι Ηρακλής και Όμηρος, «Χ» στον Άγιο Γιώργη

Με 3-1 επικράτησε ο πρωτοπόρος Ηρακλής της Δάφνης στα Θυμιανά, μία αγωνιστική πριν φιλοξενήσει στο ντέρμπι κορυφής τον Ποσειδώνα. Οι παίχτες του Σταμάτη Ξύδα μπήκαν με φόρα μετά την κατάκτηση του κυπέλλου και άνοιξαν το σκορ με σουτ του Λάιου μέσα από την περιοχή. Στη συνέχεια, ο σκόρερ σέντραρε για τον Βασιλάκη που με κεφαλιά έκανε το 2-0 του πρώτο ημιχρόνου. Ο τελευταίος πέτυχε και το 3ο γκολ της ομάδας του με πλασέ μετά από κάθετη μπαλιά του Κ.Ζαμπετάκη, ενώ το 3-1 διαμόρφωσε με προβολή ο Καλογεράς μετά από σουτ του Φόρσου.

Στον Άγιο Γιώργη, ένας κακός Κανάρης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον παθιασμένο Ατρόμητο και έμεινε έξι βαθμούς πίσω από τον Ηρακλή, έχοντας βέβαια και ένα αγώνα λιγότερο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, όταν μετά απο μακρινό φάουλ ο Π.Σούκας έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Κανάρη και με γυριστή κεφαλιά από το ύψος της περιοχής κρέμασε τον Κρουσουλούδη για το 1-0. Ο Κανάρης, που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή είδε τον Κωστάλα να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι με σέντρα σουτ στο 42′ και έφτασε τελικά στην ισοφάριση στο 74ο λεπτό, όταν μετά από παράλληλη μπαλιά του Σκούφαλου και φάση διαρκείας στην μικρή περιοχή ο Βαϊντερλής την έστειλε στα δίχτυα. Ο Ατρόμητος ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και λίγο έλειψε να πάρει τη νίκη όταν στο 89′ ο Π.Σούκας βρήκε τον Αμπαζή που σε κενή εστία έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Τελευταία μεγάλη φάση στο παιχνίδι στο 93′, με τον Χαβιάρα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Βαϊντερλή.

‘Αλλη μια μεγάλη νίκη, την 5η διαδοχική, πέτυχε ο Όμηρος και βρίσκεται πλέον κοντά στην απευθείας παραμονή, αφού βγήκε μετά από πολύ καιρό από τη ζώνη των μπαράζ. Η ομάδα του Τσατσαρώνη που τρέχει το καλύτερο σερί στην Κατηγορία επικράτησε με 4-0 του Λέοντα στην Καλλιμασιά, ενώ έχασε ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα. Στο 44′ ο Μαντασάς νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Λέοντα και στην επαναφορά ο Βασιλάκης έκανε το 1-0. Στο 47′,  ωραία ενέργεια του Μπουγιούκα που βγαίνει τετ α τετ, αστοχεί και με 2η προσπάθεια κάνει το 2-0, στο 61’ παράλληλη μπαλιά του Βασιλάκη για τον Μαντασά που σουτάρει, με την μπάλα να χτυπάει και σε αμυντικό πριν καταλήξει στα δίχτυα για το 3-0, ενώ το τελικό διαμόρφωσε ο Μαντασάς με συρτό σουτ έξω από την περιοχή.