28.3.2017 12:27

Κυριάρχησε η Δέσποινα Γεωργούλη: (ΒΙΝΤΕΟ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΣΕ ΑΙΓΑΙΟ ΚΑΙ ΚΡΗΤΗ Ο Ν.Ο.Χ.

Στο όμορφο νησί της Κω έλαβε χώρα το περιφερειακό πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας νήσων Αιγαίου και Κρήτης απο 23-26 Μαρτίου. Συνολικά έλαβαν μέρος στην κατηγορία optimist 114 αθλητές/τριες, ενώ στην κατηγορία Laser 46, που προέρχονται  από 14 Ναυταθλητικά σωματεία και αποτελεί ρεκόρ συμμετοχών για την περιφέρεια μας, που είναι μια από τις πιο δύσκολες και ακριβές ως προς την μετακίνηση περιοχές.

Οι όμιλοι που συμμετείχαν είναι οι εξής: Ν.Ο.ΚΩ, Ι.Ο.ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ, Ν.Ο.ΑΝΔΡΟΥ, Ν.Ο.ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ, Ν.Ο.ΓΑΖΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ, Ι.Ο.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, Ν.Ο.ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ, Ι.Ο.ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ, Ν.Ο.ΡΟΔΟΥ, Ν.Ο.ΠΑΡΟΥ, Ν.Ο.ΣΥΡΟΥ, Ι.Ο.ΧΑΝΙΩΝ, Ν.Ο ΧΑΝΙΩΝ, Ν.Ο.ΧΙΟΥ.

Μεγάλος νικητής στην κατηγορία optimist αναδείχθηκε ο Κοζωνάκης Νίκος απο  το ΝΟΧανίων ενώ στα laser η Γεωργούλη Δέσποινα απο τον ΝΟΧίου.

Τα χιώτικα πανιά κυριάρχησαν για 3η συνεχόμενη χρονιά στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας Νήσων Αιγαίου και Κρήτης στα σκάφη τύπου Όπτιμιστ και Λέιζερ, οι αθλητές και οι αθλήτριες του Ν.Ο. Χίου πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση κατακτώντας την 1η θέση στη γενική κατάταξη των Ομίλων που συμμετείχαν.

Κουμπανάκης Γιάννης Ν.Ο.Γαζιου Κρητης

Η Δέσποινα Γεωργούλη κυριάρχησε στα σκάφη τύπου Λέιζερ, τόσο στη γενική κατάταξη όσο και στην κατηγορία των κοριτσιών, ενώ ο Κωνσταντίνος Αναδιώτης ήταν 2ος στη γενική κατάταξη στα Όπτμιστ και επίσης στη 2η θέση στα αγόρια. Στην πρώτη 10άδα της γενικής κατάταξης στα Όπτιμιστ ήταν ο Αριστείδης Δεληγιάννης (5ος) και η Γαβριέλα Χρουνεβέιχεν, η οποία πήρε την 3η θέση στα κορίτσια (10η στη γενική). Ο Ν.Ο. Χίου πήρε πέντε κύπελλα στη διοργάνωση, δύο πρώτες, δύο δεύτερες και μία τρίτη θέση.

Αναλυτικά η κατάταξη των αθλητών και των αθλητριών του Ν.Ο. Χίου στη γενική βαθμολογία.

Στα Όπτιμιστ (σε 8 ιστιοδρομίες): 2) Κωνσταντίνος Αναδιώτης, 5) Αριστείδης Δεληγιάννης, 10) Γαβριέλα Χρουνεβέιχεν, 17) Μιχάλης Μακκάς, 20) Θεμιστοκλής Θεοδωράκης, 21) Αδαμάντιος Μπουλής, 40) Νέστορας Πετρής, 59) Θανάσης Σιρβισαριώτης, 71) Δημήτρης Τομάζος, 74) Νίκος Σεζένιας.

Στα Λέιζερ (σε 7 ιστιοδρομίες): 1) Δέσποινα Γεωργούλη, 10) Δημόκριτος Κρασόπουλος, 11) Μιχάλης Χρουνεβέιχεν, 15) Μάρκος Μπαντζός, 25) Κατερίνα Χονδρογιάννη, 44) Γιώργος Λιώτσης.